možnosťou spoznávať umenie cez históriu. Tá je neodmysliteľnou súčasťou historickej Levoče, mesta Majstra Pavla, do ktorého prichádza práve kvôli jeho dielu nemálo slovenských i zahraničných návštevníkov.
Sviatkom umenia i kultúry je v súčasnosti v rovnakej miere možnosť zhliadnuť opätovne zreštaurované dielo Majstra Pavla. Už zajtra popoludní majú totiž možnosť všetci obdivovatelia vzácnych chrámových pamiatok zúčastniť sa slávnostnej svätej omše pri príležitosti ukončenia reštaurátorských prác na oltári Narodenia so súborom sôch od Majstra Pavla z Levoče. Tá sa uskutoční spolu so znovuvysvätením oltára a kaplnky v Chráme svätého Jakuba v Levoči.
Historické pramene hovoria, že podnet k stavbe oltára dali sochy, ktoré boli za reformácie ukryté. V roku 1698 ich našli zamurované v radnici. Hlavnými postavami oltára sú sochy Panny Márie a svätého Jozefa kľačiacich pri jasličkách, okrem nich sú súčasťou oltára dve sochy pastierov a traja anjeli. Plastiky svojim rezbárskym rukopisom navrávajú, že ich pôvodcom bol sám Majster Pavol.
Keďže sa však Panna Mária veľmi podobá madone z Krakowského korunovačného chrámu od Wíta Stwosza, niektorí starší odborníci ju považovali za prácu Stwosza, nie Majstra Pavla. Zaujímavá a pomerne nejasná je aj história týchto plastík. Údajne neboli určené pre oltár, ale k náboženským hrám.
Ako uvádza vo svojej historickej publikácii levočský historik Ivan Chalupecký, všeobecne sa traduje, že Majster Pavol zhotovil Madonu len ako ukážku svojho umenia predstaviteľom mesta z dôvodu, aby sa nebáli zveriť mu prácu na hlavnom oltári. Pri príležitosti zreštaurovania oltára Narodenia vychádza v Levoči súčasne aj knižná publikácia Oltár Narodenia Pána v Kostole svätého Jakuba v Levoči.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš