mu stali celoživotnou inšpiráciou. Označenie Taterman dostala aj rozsiahla súborná výstava, ktorá sa v pondelok začína pod Tatrami hneď v troch výstavných priestoroch: v Tatranskej galérii v Poprade, v Podtatranskom múzeu v Poprade a vo vile Flóra v Starom Smokovci.
Výstava prezentuje celoživotné dielo Otakara Štáfla a predstavuje ho ako symbol českej a slovenskej vzájomnosti. Projekt Návrat zabudnutého syna je aj pripomenutím 120. výročia narodenia a 60. výročia úmrtia umelca, ktorému sa Tatry stali druhým domovom. Pod strmé žulové štíty prišiel po prvý raz v roku 1913 a zostal im verný po celý zvyšok života. "Preliezal ich nielen s maliarskou nenásytnosťou, ale aj s nadšením horolezca a turistu, s láskou botanika a záujmom geológa. Nebál sa ťažkých výstupov na štíty, odkiaľ maľoval a vytvoril tam najcennejšie diela, väčšinou kresliarsky čistým štýlom. Jeho akvarelová technika mu umožnila pohotovo zachytiť poveternostné nálady a premeny krajiny," uviedla jedna z trojice kurátorov výstavy, Anna Ondrušeková z Tatranskej galérie v Poprade. Ako dodala, okrem akvarelov zachytil Štáfl tatranské motívy aj technikou olejovej maľby. Rozmerné dielo Pohľad z Patrie do Mengusovskej doliny bolo v roku 1926 vystavené v Barcelone na medzinárodnej výstave a vyslúžilo si tam Grand Prix.
Otakar Štáfl ako nadšený propagátor Tatier sa zaslúžil aj o vybudovanie Symbolického cintoríne pri Popradskom plese. V roku 1938 po Mníchovskom diktáte musel Tatry opustiť. Zahynul tesne pred ukončením druhej svetovej vojny pri bombardovaní Prahy. Vernisáž výstavy Taterman sa začína v pondelok vo vile flóra v Starom Smokovci o tretej popoludní, vo všetkých troch sieňach výstava potrvá do 13. februára.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš