našich informácií, návrh vedenia SAD hovorí o prepustení osemdesiatich vodičov, deviatich technicko-hospodárskych pracovníkov a ďalších jedenástich zamestnancov takzvaného obslužného personálu.
Hromadné prepúšťanie už vedenie firmy oznámilo odborovej organizácii SAD Poprad. Tá s návrhom nesúhlasí, preto zamestnanci, podobne ako aj v iných SAD-kách na Slovensku vstúpili do štrajkovej pohotovosti. "Štrajkovú pohotovosť sme zamestnávateľovi oznámili formou oznamu. S jeho návrhom na hromadné prepúšťanie nesúhlasíme a sme pripravení vstúpiť aj do ostrého štrajku," povedal nám predseda Závodnej organizácie odborového zväzu verejnej a cestnej dopravy v Poprade Michal Čekel.
Zamestnanci však veria, že k ostrému štrajku nebudú musieť pristúpiť. "Pätnásteho (decembra, poznámka redakcie) je rokovanie kompetentných to znamená Zväzu autobusovej dopravy s vládou, veríme, že sa dohodnú," dodal predseda.
Odbor služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade zatiaľ oznámenie o hromadnom prepúšťaní v SAD Poprad neobdržal. Zamestnávateľ je podľa zákona povinný pokiaľ naraz prepustí viac ako 20 zamestnancov hromadné prepúšťanie úradu nahlásiť mesiac pred plánovaným ukončením pracovných pomerov.
Podľa riaditeľa SAD Poprad Pavla Bielika, to či sa bude prepúšťať, alebo nie, závisí od ďalšieho vývoja. Podstatné je, aby štát našiel v rozpočte peniaze na vykrytie strát dopravcov a poskytol ďalšie peniaze na výkony v hromadnej preprave. "Podnikáme v doprave. Nemáme teda záujem redukovať počet spojov. Naopak. Chceme jazdiť čo najviac. Musíme sa ale prispôsobiť podmienkam. Ceny pohonných hmôt neovplyvníme a mzdy zamestnancov nemôžeme znížiť o polovicu. Ostáva teda časť ľudí prepustiť. Zatiaľ je to iba návrh, verím, ale že sa nájde riešenie," konštatoval riaditeľ.
O hromadnom prepúšťaní zatiaľ neuvažujú v spoločnosti Bus Karpaty zo Starej Ľubovne. Ako nám povedal dopravný manažér Juraj Glonek, spoločnosť zatiaľ nemá s Prešovským samosprávnym krajom (PSK) uzatvorenú zmluvu o výkonoch vo verejnom záujme. "Nevieme na čom sme. Najlepším riešením pre nás by bolo uzatvoriť so samosprávnym krajom zmluvu iba na pol roka," vysvetlil manažér.
Podľa hovorkyne PSK Veroniky Fitzekovej, samosprávny kraj vyčlení v roku 2005 na verejnú autobusovú dopravu z rozpočtu sumu 175 miliónov korún. "Je to tá istá suma ako v tomto roku. Pokiaľ ide prepúšťanie, dopravné podniky sú súkromnými spoločnosťami a PSK a prepúšťanie je ich vnútornou záležitosťou," uviedla hovorkyňa. Ako dodala, PSK by privítal, keby štát stanovil jasný systém zliav a ich finančné krytie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš