sociálnych vecí a rodiny. Tento pozemok mesto predalo rezortnému ministerstvu pred niekoľkými rokmi, za zvláštnych okolností. Teraz chce jedinú zelenú plochu v centre zachovať a rokuje z úradom práce a ministerstvom o náhradnom riešení.
Poslanec Ján Kuba (ĽS-HZDS), ktorý vraj za odpredaj pozemku pred niekoľkými rokmi nehlasoval, pre Korzár uviedol, že návrh bol na zastupiteľstve prezentovaný narýchlo: "Vtedy to väčšina prehlasovala. Myslím si, že išlo o politické dohody. Za odpredaj z 29 poslancov boli 6 z KDH a 9 z SDĽ. Jediným vecným argumentom za bolo, že príde do mesta niekoľko desiatok miliónov a vzniknú nové pracovné miesta, ale tie by boli len dočasné (stavebné práce na budove úradu práce). Navyše sa pozemok odpredal za nízku cenu, asi jednu desatinu trhovej ceny za pozemky v centre mesta."
Zástupca poslaneckého klubu KDH Marián Babej zase vraví, že každý je po boji generálom: "Prešlo to v súlade s rokovacím poriadkom mestskou radou i zastupiteľstvom. Bol predložený konkrétny návrh, ktorý hovoril o 50-miliónovej investícii pre mesto a nových pracovných príležitostiach. Bolo nám to prezentované ako rozumná investícia štátu do mesta. Je to kolektívne rozhodnutie zastupiteľského zboru a to platí." Hlavný problém vidí v doteraz neaktualizovanom územnom pláne mesta. "Miesto, kde sa bude stavať navrhol architekt. Zodpovedný za návrh je však ten, kto ho predkladal, a kto vydal stavebné povolenie, teda primátor," dodal pre Korzár M. Babej.
Primátor T. Lešo však oponuje, že vtedy inak konať nemohol a pozemok bol priklepnutý ministerstvu pod nátlakom: "Stavebné povolenie bolo vydané v časovej tiesni. Všetko sa udialo na prelome volebných období." Podľa jeho slov sa situácia po posledných rokovaniach s vedením vranovského úradu práce i generálnych riaditeľom úradu práce trocha zmenila. Mesto navrhuje iné alternatívy riešenia nedostatku priestoru pre úrad práce. "Ponúkame im inú lokalitu, na Staničnej ulici. Je síce v súkromných rukách, ale s vlastníkom sa vieme dohodnúť na zámene, za iný pozemok. Bolo by to ideálne pre úrad práce aj z hľadiska dostupnosti, je to blízko vlakovej a autobusovej stanice," konštatuje T. Lešo. Druhou možnosťou je predaj budovy terajšieho obvodného úradu, ktorá patrí mestu, do majetku štátu. Túto alternatívu mesto preferuje, čo potvrdil aj zástupca primátora Igor Šesták: "Umiestnil by sa tam aj úrad práce a štátna polícia, ktorá tiež potrebuje priestory."
Podľa informácií zástupcu riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo Vranove nad Topľou Ota Hreňa by výstavby novej budovy úradu v roku 2005 začať nemala: "Zatiaľ sme rozpočet na budúci rok nedostali, ale z ústnych informácií nadriadených viem, že s touto stavbou v roku 2005 zatiaľ nepočíta." Za vranovský úrad práce však potvrdil, že sú prístupní rokovaniam s mestom o iných možnostiach. Verejným tajomstvom je aj to, že pôvodne navrhovaná budova v terajších podmienkach úradu práce nebude stačiť. Počet pracovníkov sa totiž zdvojnásobil. Takže v hre bolo aj rozšírenie alebo aj vyvýšenie budovy, na čo je ale potrebné nové stavebné povolenie, ktorého vydanie primátor Lešo kategoricky odmieta.
Vedľa parku, kde by mal byť úrad práce, za hotelom Rozkvet, má mesto navrhnuté záchytné parkovisko pre 50 automobilov. Park by tak zostal zachovaný, pretože parkovisko plánujú na mieste, kde sú nízke budovy, ktoré sa budú asanovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš