ozdoby, svietiace reťaze a stromčeky. Tie však môžu byť nebezpečné, a tak je lepšie výrobok nielen skontrolovať, ale zaujímať sa aj o výrobcu. Na trhu sa našli tiež nebezpečné hračky. Napríklad kapsľové pištole a pušky zväčša z ázijských trhov. Inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) sa počas decembra zamerajú aj na kontrolu predaja takýchto výrobkov, no spotrebiteľov varujú, aby boli pri nákupoch pozorní.
Nebezpečných výrobkov totiž počas roka našli viac. Zaujímalo nás koľko ich bolo a či išlo len o elektroniku a hračky. "Od začiatku roka sme mali niekoľko podnetov a v Prešovskom kraji sme pozastavili predaj asi 158 nevyhovujúcich výrobkov. Tie sme poslali na preskúšanie certifikovaným osobám. Išlo najmä o elektroniku, odevy, obuv, domáce potreby, hračky, zdroje k počítačom, kotúčové píly, ale aj ochranné pracovné prostriedky," reagoval na našu otázku riaditeľ Inšpektorátu SOI pre Prešovský kraj Cyril Klobušovský.
Za posledný mesiac inšpektori prekontrolovali 227 prevádzok. V niektorých z nich pozastavili predaj 861 druhov výrobkov v hodnote 8,1 milióna korún, pričom drvivá väčšina z nich bola z dovozu. Pracovníci v 24 obchodoch pristúpili k dobrovoľným opatreniam pre 339 druhov tovarov. Prečo dobrovoľné opatrenia a nie obvyklé sankcie? Pýtali sme sa ďalej. "Súvisí to s uplatnením euronovely. Od nášho vstupu do EÚ máme možnosť uložiť takzvané dobrovoľné opatrenia, teda predajcovi pozastavíme predaj výrobku na určitý čas. V danej lehote má odstrániť nedostatky. Zvyčajne ide o informačné povinnosti o tovare v slovenskom jazyku. Ak tak v termíne neurobí, nasleduje správne konanie a sankcie." Stalo sa však, že niektorí majitelia obchodov mali v predaji aj tovar označený nepravdivými informáciami. Toto počas novembra zistili v 9 obchodoch, čo inšpektori posúdili ako zavádzanie spotrebiteľa.
Našinci si už zvykli, že nekvalitné výrobky môžu reklamovať, no mnohí sa počas zdĺhavého procesu uplatnenia námietky vzdali. Opýtali sme sa preto, aké skúsenosti majú prešovskí inšpektori. Oslovuje ich široká spotrebiteľská verejnosť? "Prijali sme 45 podaní, z toho 36 adresných a 9 anonymných. Išlo najmä o podnety odvolávajúce sa na nesprávny postup pri reklamáciách, na nesprávne účtovanie, nekvalitné odevy, obuv a podobne," konkretizoval C. Klobušovský. V tej súvislosti sme sa opýtali, či sa stretávajú aj s reklamáciou na účtovanie za odber tepla a vody. Podľa Klobušovského v tomto prípade môže SOI len skontrolovať správnosť výpočtov podľa stanovenej metodiky. Ako uviedol, ani pri jednom podnete a predloženej dokumentácii nenašli chybu. Na druhej strane zdôraznil, že ciachovanie meračov a ich funkčnosť môže kontrolovať len Úrad pre metrológiu a reguláciu sieťových odvetví.
Mobilní operátori tento rok doslova súperia v akciách. Ich cieľom je získať čo najviac klientov, preto nás zaujímalo, či sa neobjavujú aj reklamácie na mobilné telefóny. "Máme ich veľa. Najčastejšie sa stáva, že aj u nových telefónov zamŕza pamäť, alebo sa vymaže. V danom prípade nás zaujíma postup pri riešení reklamácie, ale nehodnotíme technickú stránku aparátov. To je vec výrobcu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš