vedecko-výskumná a pedagogická činnosť orientovaná na problematiku rusínskej a rómskej národnostnej menšiny. Koordinuje napríklad projekt, ktorý sa zaoberá rómskym etnikom zo sociálneho, zdravotného a výchovno-vzdelávacieho aspektu, čím vytvára predpoklady pre riešenie otázok integrácie Rómov. Rusínske oddelenie zase v rámci spolupráci s fakultami PU pripravuje učiteľov rusínskeho jazyka. Ústav je zapojený aj do štátneho projektu výskumu pod názvom Národ, národnosti a etnické skupiny v transformujúcej sa spoločnosti. S otázkou, aké výsledky dosiahli, sme oslovili riaditeľku ústavu prof. Jarmilu Bernasovskú. "Za najväčší úspech možno považovať výber výsledkov z molekulárno-genetického štúdia Rómov za účelom objasnenia ich pôvodu, ktorý bol prezentovaný v Európskom parlamente v Bruseli. Najnovšie naše výsledky výskumov sú prezentované na výstave v rámci Týždňa vedy Európskej únie," zároveň dodala, že sú zapojení aj do viacerých medzinárodných projektov, spomenula prípravu Interregionálneho slovníka rusínskeho jazyka a prípravu Encyklopédie o rusínskej histórii a kultúre.
Ústav je úspešný aj pri získavaní grantovej podpory, za päť rokov existencie získali prostriedky v objeme 6,8 milióna Sk. Riaditeľka konkrétne spomenula grant na prístrojové vybavenie laboratória molekulárnej genetiky, ktoré bolo zriadené na Fakulte humanitných a prírodných vied. Zdôraznila, že po dokompletizovaní laboratória genetickým analyzátorom, ktorý plánujú kúpiť, ako združenú investíciu s Fakultnou nemocnicou J. A. Reimana v Prešove, bude laboratórium pomáhať pri diagnostike genetických ochorení.
Podľa Bernasovskej v najbližšom období sa však bude potrebné zamerať na transformáciu ústavu na rýdzo výskumnú inštitúciu. V tejto súvislosti uviedla, že vláda SR v rozpočte na rok 2005 navrhla zvýšiť dotáciu na vedu a výskum na 1,078 mld. Sk, oproti súčasným 770 miliónom. "Zároveň sa chystajú legislatívne opatrenia, ktoré by mali vytvoriť lepšie podmienky pre bádateľov. Urobíme všetko pre to, aby aj náš ústav bol pripravený a získal finančné zdroje." Ďalej uviedla, že čo sa týka výskumu, v Prešovskom kraji funguje len jeden ústav Slovenskej akadémie vied a niekoľko pobočiek výskumných inštitúcií, na PU sa výskum uskutočňuje na jednotlivých katedrách. "Budúcnosť vidím vo vytvorení siete kooperujúcich pracovísk, do ktorej budú zapojené samosprávne orgány miestnej a regionálnej úrovne, neziskový sektor a podnikateľská sféra," dodala Bernasovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš