svojej životnosti, žiadnou výnimkou. Riaditeľ Lesov mesta Levoča, spol. s. r. o Ján Tancár tieto slová nevyvracia.
"Potvrdzujem tieto názory. My sme si pomohli strojovým vybavením v rokoch 2000 až 2001, keď boli veľké kalamity. V posledných rokoch sme nemali možnosť vykryť investičné náklady do strojového vybavenia. Avšak tu musím povedať, že gro nášho strojového vybavenia je postavené na živnostníkoch. Zamestnávame veľmi veľa živnostníkov. Je to veľmi ťažká práca a tvorba nadhodnoty je tam veľmi nízka. Teda žijú a pracujú zväčša na starom strojovom zariadení, traktoroch. Je to ich vlastníctvo. My sme celkom slušne vybavení na dopravu ľudí. Ťažkosti máme akurát s renováciou určitých častí, údržbou a obnovou zariadenia," vysvetľuje J. Tancár.
Spoločnosť si aj v tomto smere sľubuje najviac od financií zo štrukturálnych fondov, kde je možnosť 50 percentného vykrytia celkových nákladov. Ako hovorí riaditeľ, ak uspejú v projekte na obdobie troch rokov, v rámci ktorého sa uchádzajú o 24 miliónov, v budúcom roku si budú môcť dovoliť aj investície do oblasti strojového vybavenia. "V prípade úspechu by sme sa zamerali i na túto oblasť. Už máme vytipované strojové zariadenie, ktoré by sme potrebovali," dodáva J. Tancár.
Zatiaľ si musia Lesy mesta vystačiť so súčasným strojovým vybavením, s pomocou živnostníkov rátajú i naďalej.
Riaditeľ levočských lesov zatiaľ nevie odhadnúť, koľko by investovali do nových strojov, ak bude prísun financií istý. "Aj my hľadáme všetky možné spôsoby, ako racionalizovať prácu vo firme. Aj naša firma sa redukuje čo do objemu ľudí, ale sme stále funkčným subjektom. Ľudia, ktorí u nás robia, nachádzajú zamestnanecké istoty," tvrdí J. Tancár.
Z celkového množstva prác v lese tvoria v súčasnosti 75 percent práce dodávateľov, teda drobných živnostníkov. Tí zabezpečujú ťažbu a lesopestevné práce. Celkovo dnes zamestnávajú lesy mesta do 80 ľudí najmä na pestevné práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš