dokončujú stavebné práce, do ktorých fakultná nemocnica investovala okolo 50-tisíc korún. Inkubátor a signalizačné zariadenie financuje Občianske združenie Chceme šancu pre nechcené deti, ktoré vedie Anna Ghanamová a dostupný by mal byť už okolo 20.decembra. Prvú etapu projektu aktivisti nazvali Hniezda záchrany.
Pripomíname, že takéto anonymné inkubátory budú do konca roka dostupné v Bratislave, Žiline a v Prešove. "Inkubátor bude umiestnený v pavilóne gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia na pravej strane pri ambulancii pre rizikových novorodencov. Bude dostupný 24 hodín denne, vybavený vyhrievaním a kyslíkom. Keď mamička doň vloží dieťa, signalizačné zariadenie jej dá limit 3-5 minút na to, aby sa nepozorovane vzdialila a potom zaznie signál. Služba po zaznamenanom echu zoberie dieťa na oddelenie, kde sa oň personál postará," informovala primárka I. novorodeneckého oddelenia FNsP Jarmila Juričová.
Dodala, že podľa prieskumov až polovica narodených detí je neplánovaných a nechcených. Matky často nevedia zvládnuť kritickú situáciu a zlyhávajú. Buď dieťa niekde odložia a zakaždým je tu hrozba, že dieťa pomerne rýchlo zomrie na podchladenie, alebo sa uchýlia k násiliu a usmrtia ho. "V roku 2003 bolo zabitých sedem novorodencov, v tomto roku tri, ale pripomínam, že ide iba o známe prípady, ktoré sa vyšetrovali. Nikto z nás nevie, či ich nebolo viac. Cieľom tohto projektu je zabrániť matkám, aby konali skratovo. Ak majú pocit, že sa o dieťa nebudú vedieť postarať, nech ho radšej odložia. Ak si to do 6 týždňov nerozmyslia a neprihlásia sa, dieťatko bude cez sociálnu sieť ponúknuté na adopciu," dodala primárka Juričová. Poznamenala tiež, že v svojej praxi sa stretla aj so študentkami, ktoré prišli do nemocnice porodiť dieťa presvedčené o tom, že ho dajú na adopciu. Po niekoľkých dňoch si to však spravidla rozmyslia a vezmú si ho domov. Vlani vo fakultnej nemocnici zachránili život dieťatka, ktoré sa našlo pod kríkmi na jednom z prešovských sídlisk. Tento príbeh sa skončil šťastne, ale je mnoho tragickejších. Nechcené deti totiž bývajú často obeťami týrania.
O inom sú úteky rómskych matiek z nemocnice. Roky to bola na východe Slovenska akási nevyspytateľná a nevyliečiteľná "choroba". V poslednom roku sa pod vplyvom stále nižšieho sociálneho štandardu počet prípadov zvýšil. Až na neuveriteľných 62 percent a to už je alarmujúci fakt.
Ďalšími etapami projektu by mala byť možnosť anonymného, alebo utajeného pôrodu a zaručenie beztrestnosti pre matku, ktorá dieťa odloží. Zaujímalo nás, aký je rozdiel medzi utajeným a anonymným pôrodom. "Ide o to, aby matky mohli v nemocnici porodiť a vyhnúť sa tak možným popôrodným komplikáciám. Keď sa to legislatívne ošetrí, mali by mať možnosť rodiť anonymne. To znamená, že o sebe nemusia povedať žiadne údaje a dieťa odložia do inkubátora. V prípade utajeného pôrodu síce dajú o sebe údaje, ale tie budú označené ako tajné a archivované osobitne. Záznam sa bude môcť otvoriť iba v prípade, že dieťa bude zo život ohrozujúceho zdravotného hľadiska v budúcnosti potrebovať údaje rodiča napríklad z dôvodu darcovstva orgánov," reagovala na našu otázku J. Juričová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš