mestského zastupiteľstva na túto mestskú časť zabúdajú a najmä pri investičných akciách uprednostňujú samotné mesto.
V nedávnych dňoch bezmála 250 ľudí spísalo petíciu, v ktorej v jedenástich bodoch žiada magistrát i poslancov, aby zlepšili ich životné podmienky. "Cítime sa druhoradými občanmi. Všetky investície idú do obnovy centra mesta a ďalších častí Starej Ľubovne. Tu mesto nevie urobiť cestu, niektoré domy sú aj teraz, v 21. storočí bez kanalizácie a vodovodnej prípojky, slabé je aj pouličné osvetlenie," posťažovala sa nám Anna Bibzová, členka petičného výboru.
"Nerómskym" Podsádčanom prekáža aj to, že magistrát sa viac venuje Rómom, ktorí tvoria 60 percent obyvateľstva mestskej časti, ako im. "Pozrite sa koľko mesto investovalo do Rómov. Vynovilo školu, Rómovia obsadili kultúrny dom. Väčšina z nich robí dookola neporiadok. Chatrče tu pribúdajú ako huby po daždi a nie všetky legálne. Myslíme si tiež, že by sme tu mali mať samostatný policajný okrsok. Necítime sa tu bezpečne," dodala A. Bibzová.
K obyvateľom Podsadku sa pridali aj niektorí ľudia z Mýtnej ulice, ktorá už administratívne patrí k mestu Stará Ľubovňa. Bartolomej Angelovič si myslí, že za dane ktoré mestu odvádza nedostáva adekvátne služby. "Napríklad cesta je neodhrnutá, hoci v centre je všetko tip-top. Je dva roky od volieb a v Podsádku nebol jediný poslanec, ktorý by sa zaujímal o to, ako tu žijeme," povedal nám dôchodca.
Jeden z dvoch poslancov za Podsadok Pavol Jeleň (SDĽ, na snímke) si myslí, že pre tamojších ľudí pracuje dostatočne. Problém vidí skôr v tom, že magistrát tejto mestskej časti nevenuje takú pozornosť, akú by mal. "Viem, že väčšina problémov súvisí s nedostatkom peňazí. Myslím si, že mesto by malo viac komunikovať s Rómmi, a tak by sa podarilo časť problémov vyriešiť," povedal nám poslanec.
Primátor Starej Ľubovne František Orlovský v reakcii na petíciu občanov pre náš denník uviedol, že Podsádok nie je "odstrkovaný". Za posledné dva roky sa tu podľa jeho slov veľa urobilo. Zrekonštruovala sa strecha základnej školy, urobila sa kanalizácia v rómskej osade, v kultúrnom dome vznikol komunitný sociálny klub, zlikvidovala sa skládka odpadu. "Pokiaľ ide o investície, tie musia schváliť poslanci a musia byť na ne peniaze. Na verejnom osvetlení sa pracuje, mesto robí rekonštrukciu, ktorá sa dotkne aj Podsadku. Čo sa týka poriadku v tejto mestskej časti, nie je tam problém poriadok urobiť, ale udržať ho. Toto je ale problém mentality ľudí, nie mesta. Niektoré "čierne" stavby polícia zdokumentovala a príslušný odbor bude konať. Zriadiť samostatný okrsok mestskej polície nie je možné. Na 24 hodinovú službu potrebujeme prijať ďalších šesť ľudí a na nich nemáme peniaze. Používanie kultúrneho domu je skôr problém prevádzkový, ktorý vyriešime. Môžu ho využívať všetci občania. Monitorujeme aj zberné suroviny. Objavili sme tam majetok, ktorý patril mestu, napríklad závoru, alebo poklopy kanálov. Ak sa toto znova objaví, mesto bude postupovať tvrdo. Možno pristúpime aj k zákazu činnosti," vysvetlil primátor.
Magistrát chce v dohľadnom čas zvolať v Podsadku verejnú schôdzu za účasti poslancov i všetkých zainteresovaných organizácii, vrátane mestskej i štátnej polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš