pravidelne dáva priestor osobnostiam, ktoré prekročili nielenže rámec regiónu, ale i domovskej krajiny. Najnovšou výstavou, ktorú sprístupnili v piatok, prizvali do historického mesta pod Tatrami závan tajomno-krásnej japonskej kultúry. Sprostredkovali ju grafické miniatúry, lahodne harmonické exlibrisy Shigeki Tomuru (r.1951).
"Priznám sa, že od kedy som v Bratislave videla jeho práce, bol mojim galerijným snom. Doteraz celkom neverím, že sa mi naozaj naplnil," tešila sa z výstavy japonského umelca majiteľka Galérie u sediaceho anjela Carmen Kováčová. Shigeki Tomura sa narodil v roku 1951 v Japonsku a od roku 1984 pravidelne získava ocenenia na prestížnych svetových súťažiach. Venuje sa grafike a kresbe. V roku 1998 sa stal nositeľom Grand Prix Trienále Exlibrisu v Bratislave. Súčasťou ocenenia bola príležitosť usporiadať samostatnú výstavu na Slovensku, urobil tak v roku 2001.
"Shigeki Tomura je znalcom slovenskej grafickej školy, dôverne pozná najmä práce Albína Brunovského. Ja som sa s ním zoznámil v Belehrade v roku 1995 a odvtedy sa naše kontakty zintenzívnili. Je zaujímavé, že poznal Slovensko. Ako mladý chlapec sa venoval astronómii, poznával kométy a z odbornej tlače mu boli známe mená ako Mrkos či Pajdušáková, ktorí pôsobili na observatóriu na Skalnatom plese," povedal o japonskom umelcovi kurátor výstavy v Kežmarku a prezident Slovenskej spoločnosti Ex librisu Ivan Panenka (na snímke). Ako dodal, Tomurove grafiky v sebe nesú posolstvo niekoľko tisícročnej japonskej kultúry. "Aj Európana oslovuje netypickými pohľadmi na japonskú krajinu. Z jeho prác vyžaruje akési stíšenie, fluidum pokoja," dodal. Podľa Panenku Japonsko vnímame predovšetkým ako preľudnenú a technicky vyspelú krajinu, Tomura ju však ukazuje aj z iného uhla. "Je majstrom jednej z najťažších grafických techník. Použitím veľmi jemného hodvábneho papiera vytvára pocit, akoby sme v grafike videli záblesk tretej farby," dodal kurátor.
Vytríbené miniatúrne grafiky s jemnými líniami kresby a harmonické prírodné motívy japonského umelca si v Kežmarku môžete pozrieť do 21. januára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš