"Ochrana diverzity biotopov v Národnom parku Slovenský raj". Príjemcom je práve Štátna ochrana prírody SR Správa Národného parku Slovenský raj.
Spomínané náklady hradí Európska komisia v objeme 50 percent, zostavajúcuu sumu príjemca a jeho partneri. Táto udalosť je pre Spiš jedinečná, pretože Slovenský raj ako prvý národný park na Slovensku získal v spolupráci s Inštitútom pre aplikovanú ekológiu Daphne podporu z Európskej únie. "Hlavným cieľom tohto projektu je ochrana a zlepšenie stavu biotopov Natura 2000 a príprava Programu starostlivosti o územie európskeho významu Slovenský raj. Súčasťou projektu sú významné aktivity na veľkoplošnú obnovu lesov, lúk a mokradí, ktoré sa budú realizovať v spolupráci s vlastníkmi pôdy," povedal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Ing. Dušan Bevilaqua na projekt, ktorý je naplánovaný na obdobie od septembra tohto roku do decembra 2008.
Life je síce v prvom rade zameraný na ochranu prírodného bohatstva, turisti si však tiež prídu na svoje. Vďaka projektu by sa mal zlepšiť servis služieb. Okrem lesov, lúk a mokradí, riadiaci výbor zameria svoje aktivity aj na návštevníkov a taktiež sa budú zaoberať vplyvom turizmu na biotopy. "Konkrétne, plánujeme zmodernizovať informačné stredisko na Podlesku. Momentálne je tam veľký deficit tých správnych služieb. Návštevník nedostáva kvalitné informácie," upresnil lokálny koordinátor Tomáš Dražil. Časť peňazí sa použije aj na výrobu brožúr, ktoré budú informovať návštevníkov, ako sa majú napríklad správať v roklinác či v iných významných lokalitách Slovenského raja. "Chceme docieliť, aby návštevníci neubližovali prírode," dodal T. Dražil.
Ochranári si veľa sľubujú aj od zrekonštruovania turistického chodníka v Prielome Hornádu. Na Podlesku by zase mal pribudnúť krátky náučný chodník. V Slovenskom raji taktiež pribudnú nové informačné tabule. To sú zatiaľ okrajové záležitosti, ktoré by sa mali zmeniť v národnom parku po tom, ako sa projekt zrealizuje v praxi. Riadiaci výbor totiž už dnes sľubuje, že dvadsať miliónov bude v Slovenskom raji efektívne vynaložených. "Územie Natury bude presne označené, turista bude vedieť, kde sa presne nachádza. Skvalitní sa sieť turistických chodníkov, Na svete bude program starostlivosti, ktorý ponúkne návštevníkovi iný variant využitia voľného času, ak je vonku zlé počasie a nedajú sa absolvovať túry," dodal D. Bevilaqua. Jeho kolega T. Dražil ho doplnil: "Turista prejde Suchou Belou a Prielomom Hornádu bez toho, aby ublížil sebe a prírode."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš