Forest Stewardship Council (FSC). V týchto dňoch manažmentu prešovskej spoločnosti certifikát doručili. Právo používať ho na všetky svoje výrobky im však priznali už v auguste 2004.
FSC certifikát zaručuje, že výrobok vyrobený z dreva obsahuje drevnú hmotu z lesa, ktorý je spravovaný environmentálne správnym spôsobom. Kronospan má teda právo označiť všetky svoje výrobky logom FSC, pokiaľ ich vyrába z certifikovanej drevnej hmoty, čo v súčasnosti vyžaduje väčšina odberateľských sietí. "Prvý FSC certifikát sme získali už v roku 2001 na produkt lepené veľkoplošné dosky z buka. O rok neskôr sme ho rozšírili o ďalšie certifikované dreviny, ako je dub, čerešňa, javor a jaseň. Dnes už máme právo používať certifikát na celú výrobu. Aj týmto spôsobom napĺňame víziu spoločnosti a to vyrábať kvalitné produkty s ohľadom na životné prostredie," uviedol konateľ Kronospanu Dušan Šneider (na snímke).
Konzultant pre FSC certifikáciu v Kronospane Michal Žák zdôraznil, že ich spoločnosť je prvou firmou na Slovensku, ktorá je klasickým príkladom správneho fungovania certifikácie v praxi. "Pohyb dreva na Slovensku nie je veľmi prehľadný, ale systém FSC umožňuje sledovať drevo od pňa až po finálny výrobok cestou k spotrebiteľovi. Ťažba, výroba aj dopyt majú jasné a kontrolovateľné pravidlá a tým sa im pridáva istá morálna aj ekonomická hodnota. Spracovateľom zase otvára dvere na trhy západnej Európy," vysvetlil Žák.
Certifikáciu vykonala nezávislá organizácia Soil Association akreditovaná u Forest Stewardship Council ( Medzinárodná lesná dozorná rada). Ide o neziskovú organizáciu, ktorá vznikla už v roku 1993 ako reakcia na obavy verejnosti z odlesnenia Zeme, ako aj z potreby dôveryhodného systému značenia lesov. Do júna 2004 bolo podľa pravidiel FSC certifikovaných 43 miliónov hektárov lesa v 60 krajinách sveta.
Mimochodom, na Slovensku majú FSC certifikát Lesy SR š.p., odštepný závod Prešov, a len pred mesiacom ho získalo aj Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov. Vo fáze prípravy na certifikáciu je tiež Únia diecéznych lesov Slovenska a Lesy SR, odštepné závody v Trenčíne a Považskej Bystrici.
Možností nakupovať požadovanú drevnú surovinu teda nemá Kronospan zatiaľ veľa. Preto je na výrobkoch vedľa loga FSC odstupňovaný podiel certifikovanej suroviny na 30,70 až 100 percent. Výber je na požiadavkách konečného odberateľa. Podľa riaditeľa obchodu v Kronospane, Miloša Pachtu, aj na Slovensku sa zvýšil dopyt po certifikovaných výrobkoch. Ovplyvňuje to fakt, že našinci sa stali dodávateľmi nadnárodných spoločností na európskych trhoch, ktoré to doslova vyžadujú.
Platnosť certifikátu trvá 5 rokov a obnovuje sa na základe auditov. Nezávislí odborníci ho teda po preskúmaní praktického dodržiavania stanovených pravidiel potvrdia, alebo nepotvrdia.
Na otázku, či sa dá ovplyvniť atmosféra na Slovensku tak, aby tento systém používali všetci vlastníci lesov aj spracovatelia, reagoval konateľ Kronospanu Dušan Šneider slovami: "Certifikáciu môžu ovplyvniť všetci ľudia. Tlakom na obchodné siete, aby si mohli kúpiť certifikovaný výrobok, obchody na výrobcov a výrobcovia na dodávateľov suroviny. Tak to funguje vo svete."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš