obyvateľmi je najmenšou vo Vranovskom okrese. Polovicu z 37 domov obývajú domáci, ostatné domy sú odpredané a využívajú sa ako rekreačné chaty. Takmer 70 percent Detríčanov je už v dôchodkovom veku, žijú tam dve deti vo veku do jedného roka a štyri deti do pätnástich rokov. Tie navštevujú dvojtriedky Základnej školy v obci Matiaška, vzdialenej od Detríka okolo 5 kilometrov a od druhého stupňa Základnú školu v Hanušovciach nad Topľou, kam sa zberným autobusovým spojom detrickí žiaci o 6.30 ráno presúvajú takmer hodinu. Inak cez obec premávajú v pracovných dňoch iba dva autobusové spoje.
"Z vlastných zdrojov nie sme schopní urobiť nič, iba cestou dotácií a projektovým financovaním. Tento rok sme nedostali žiadnu dotáciu, aj keď sme mali podanú žiadosť na ministerstve financií. Išlo o sumu okolo 300-tisíc korún. Chceli sme to na opravu obecného úradu. Vlani sme dostali 250-tisíc na opravu strechy obecného úradu, ktorá pretekala," skonštatovala pre Korzár starostka obce Detrík Ľubica Voľanská, ktorá je funkcii druhé volebné obdobie.
Pred dvoma rokmi z dotačných 50-tisíc korún opravili obecný rozhlas. Za 110-tisíc korún ešte v prvom volebnom období rozšírili v obci elektrickú sieť, z príspevku Štátneho fondu rozvoja bývania i vlastných zdrojov. Za pomoci dotácií opravili i miestu komunikáciu.
Plyn, kanalizácia i vodovod v obci dodnes chýbajú. Každý dom má vlastnú studňu, kanalizačný odtok a vykurujú tuhým palivom. "Plynofikácia je urobená do Remenin, asi 10 kilometrov od nás. V najbližšej obci Matiaške sú urbené zatiaľ len výkopové práce," tvrdí starostka Detríka. O vodovode a kanalizácii uvažujú v Detríku v rámci spoločného projektu spolu s piatimi susednými obcami Vavrinec, Matiaška, Ruská Voľa, Remeniny a Prosačov. "Samostatne do toho nemôžeme ísť, finančne by sme to nezvládli," vysvetľuje Ľ. Voľanská.
Z podielových daní po fiškálnej decentralizácii by mala obec dostať len 57 percent tohtoročného rozpočtu. "Pred pár dňami sme na túto tému hovorili vo Vranove nad Topľou so zástupcom ZMOS. Tvrdil, že tie obce, ktoré na tom budú v budúcom roku biedne ako my, dostanú od štátu finančnú čiastku na pokrytie rozdielu do výšky 87 percent tohtoročného rozpočtu. Zatiaľ je to vraj tak schválené. Ak zostaneme na 57 percentách, tak nebudeme môcť robiť v obci už vôbec nič. Je to len na pokrytie základných výdavkov obce, platieb za elektrinu a podobne," dodala starostka Detríka.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš