zajtra o 20. hodine v prešovskom Véčku. Nové CD bolo dobrým dôvodom na rozhovor s touto svojráznou hudobnou skupinou. Na naše otázky odpovedal spevák Martin Mihalčín zvaný Lynch (na snímke), ktorého sem-tam doplnili spoluhráči Bizón a Skippy.
„Cédečko sme nahrávali v našom najobľúbenejšom náboženskom nahrávacom štúdiu Hardy v Malom Šariši. Sú tam veľmi milí ľudia, rovno pod štúdiom majú svine," začal opis nového počinu Lynch a pokračoval: „Je tam 17 vecí, z toho tri sú také bonusy, nedajú sa považovať za piesne." Posledná "pieseň" je zložená z výsekov nahrávania. „Tak ako Jackie Chan má na konci filmu nevydarené scény, tak aj nám sa nazbieralo toľko blbostí, že sme ich dali na CD. Volá sa to Kotúče HO."
Na albume Heľeniných očí sa realizovali aj hostia. Zvukár Richard Rusnák, ďalej manželská dvojica z Košíc - Silvika a Molko Molitorisovci z kapely Bobova diéta, Jozef "Hardy" Harničár a detský spevácky zbor Chrípka (Influenza), ktorý tvorí päť detí od 8 do 10 rokov. Na CD sa dostali aj veci z prvého dema, ako pieseň Trim ho. „To prvé demo bolo určené na zviditeľnenie kapely. Pár z tých pesničiek sme nahrali takým spôsobom, ako sme chceli. Tie piesne, ktoré sú už nahrané, teda môžeme odsunúť a venovať sa iba novým. Zbavili sme sa takto piesní, ktoré sú pre nás zabehané."
Na krst albumu si Heľenine oči pozvali plzenskú legendu Znouzectnost. Prečo?
„Strašne ich ľúbime. Ja som na nich vyrastal. Začal som ich počúvať ešte na strednej škole na lyžiarskom. Mám ich rád práve preto, čo im vyčítajú. Oni sa rozhodli hrať svoju hudbu a hrajú ju takým spôsobom, akým ju hrajú. Počas tých takmer 20 rokov, čo fungujú, sú na nich rôzne tlaky, aby urobili niečo iné, že stále hrajú to isté. A mne sa práve to na nich páči, že v rámci hudby, ktorú hrajú, vedia stále urobiť dobré melódie, dobré piesne a nedajú sa zlanáriť tými okolo, ale sú svoji."
Aj ZNC, aj vás radia naraz k punku a folku. Je to tak? A prečo k punku, a prečo k folku? „Lebo sa nám páči aj punk, aj folk, a hráme piesne, ktoré majú niečo z toho aj z toho."
Lyncha v tejto chvíli doplnil Bizón: „Nie je to ani punk, ani folk, ani rokenrol..."
A pridal sa aj Skippy: „Myslím si, že Heľenine oči sú nezaškatuľkovateľné. Poslucháč tam nájde všetko."
Kto bude krstným otec? Vraj je to prekvapenie. „Krstný otec je prekvapením a je prekvapením aj pre nás," reagoval Lynch, ktorý neočakáva, že sa vydaním albumu dramaticky zmení postavenie Heľeniných očí na hudobnej scéne. Zatiaľ je pre ne stredné Slovensko zakliate, o Bratislave ani nehovoriac. „Vôbec nie je zakliate. Ide o to, že spevák tejto kapely odmieta cestovať na koncert dlhšie ako hodinu," podotkol spevák.
Heľenine oči majú vo svojom repertoári dosť coververzií. „To je ten punk. Staré punkové kapely hrali mnoho coververzií," povedal Bizón a Skippy ho doplnil: „Aj tie prevzaté pesničky sú vlastne našimi orignálmi, lebo text je značne iný." Podľa kapely je však pomer vlastných a prevzatých skladieb 70:6. A čo hovoria na prirovnanie k formácii Chiki liki tu-a, s ktorou majú niečo spoločné? „Má to spoločné to, že my aj oni sa pri hudbe bavíme. To je asi jediný spoločný bod," konštatoval Lynch.
Prvopočiatky kapely siahajú k zoskupeniu Nová rieka. O začiatkoch Heľeniných očí ich spevák hovorí: „Všetky prvé koncerty sme hrali len pre známych. Potom nás nejaký dobráčisko prihlásil na Stropkovskú hudobnú ligu, dodnes neviem, kto to bol, a my sme náhodou vyhrali. Všetky kapely, ktoré tam boli, nás odvtedy nenávidia."
Na tejto súťaži vyhrali pobyt v štúdiu Perina, kde nahrali prvé demo a nakrútenie videoklipu, ktoré sa zrealizovať dodnes nepodarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš