ktoré im vznikli ešte po kalamite v roku 2000. Tohtoročná víchrica opäť zaskočila.
"V roku 2000 nám vyváľalo v rámci dosť rozsiahlej veternej kalamity skoro 120-tisíc kubíkov dreva. Tú sme stihli do dvoch rokov nielen spracovať, ale plochu aj zalesniť a obnoviť les a zabezpečiť lesopestevné práce. Viac menej sme teda mali už hospodárenie v lesoch pod kontrolou. Je pravda, že lesy sú dosť oslabené a následne po veterných kalamitách nastúpil podkôrny hmyz a iní škodcovia. Predošlé dva roky boli dosť suché, objavil sa problém schnutia smrekov. A to nie len u nás, ale pokiaľ viem, na celom Spiši. Kým sme sa borili s týmto problémom, do toho prišla veterná kalamita, ktorá nás opäť položila na kolená a musíme začať odznova," vysvetľuje riaditeľ Lesov mesta Levoča, spol. s r. o. Ján Tancár (na snímke).
Tohtoročná veterná kalamita je podľa jeho slov v rozsahu 40-tisíc kubíkov dreva. Naviac, tento rok je pre organizáciu o to zložitejší, že prvýkrát nefungujú na Slovensku pôvodné priame štátne dotácie. Tie sa snažili Lesy mesta prekryť financiami zo štrukturálnych fondov EÚ v rámci sektorového operačného programu poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. "V tomto roku sme vypracovali projekt na ochranné opatrenia do našich poškodených lesov. Ten sa vzťahuje na obdobie troch rokov, od roku 2004 do 2007. Žiadali sme 24 miliónov. Blíži sa však záver roka a my ešte stále nevieme, nakoľko náš projekt bude v konkurencii iných úspešný. Podľa mojich informácií budú výsledky známe až niekedy v januári 2005. My však máme v tomto projekte zapracovaný aj rok 2004, ktorý je už za nami. Neprináša to do hospodárenie žiadnu istotu, skôr to zle pôsobí, sme v napätí a očakávaní," dodáva riaditeľ.
Od roku 2000 vyťažili Lesy mesta po vetrovej kalamite zhruba 70-tisíc kubíkov dreva. V posledných dvoch rokoch sa museli naviac vyrovnať s výrazným poklesom cien ihličnatého dreva. Sortiment ihličnatej vlákniny, ktorej cena poklesla z 930 na 650 korún, je dodnes ťažko predateľný. "Naviac je problematické ju umiestniť na trhu. Ceny ihličnatej guľatiny taktiež poklesli, ale tú na trhu aspoň vieme predať," konštatuje. J. Tancár.
Veľkým prínosom v odbyte dreva je v súčasnoti pre Lesy mesta Levoča domáca firma, ktorá odkúpila starú levočskú pílu. Tej dnes predávajú gros ihličnatej guľatiny.
Keďže pomoc od štátu neštátnym subjektom v legislatíve definovaná nie je, lesy sa musia o seba postarať samé. V momentálnej situácii by im pomohla suma v objeme 10 miliónov korún. Nezištná pomoc prichádza v týchto dňoch aj z dvoch českých miest - Třeboně a Litomyšle. "Z Třeboně nám ponúkli pomoc v ťažbe a spracovaní kalamity i odstraňovaní najvážnejších prekážok pri uvoľňovaní ciest. V Litomyšli zas rozhodol starosta, že nám poskytnú finančnú pomoc. A čo je zaujímavé, ponuky prišli skôr zvonku ako od nás, zo Slovenska. Nesmierne ma to potešilo a veľmi si toto gesto vážim," dodáva J. Tancár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš