priekopníka slovenskej speleoarcheológie, rodáka spod Tatier Samuela Rotha.
"Podpísal sa pod mnohé významné bádania, našiel prvé sídlisko paleontologického človeka a prispel k tomu, že sa na Slovensku rozbehla vedná disciplína archeologických výskumov v jaskyniach," povedal Peter Roth, archeológ Podtatranského múzea a autor výstavy.
Výstava ponúka prierez toho, čo archeológovia za posledné tri desaťročia na Spiši objavili. "Prinášame aj niektoré nové poznatky, ktoré doposiaľ neboli verejnosti prezentované. Medzi zaujímavé exponáty patria nové nálezy keltských mincí, či rímskych spôn," upresnil autor výstavy. Tvrdí, že archeológia sa na Spiši začala rozvíjať relatívne skoro, prvé nálezy sú známe už z konca 18. storočia, neďaleko Kvetnice na tzv. Zámčisku bádatelia objavili zlaté predmety, ktoré napokon skončili v zbierkach vo Viedni.
V súčasnosti sa archeológovia venujú výskumu zaniknutých kostolov, otvorených sídlisk, pohrebísk, jaskýň, nadväzujú na dlhodobú tradíciu predchádzajúcich výskumov. "Často robíme aj výskumy, vyvolané stavbárskymi prácami, pri kladení plynových potrubí či vodovodov. Takto sa kolegovi Sojákovi podarilo objaviť sídlisko pilínskej kultúry pri Veľkej Lomnici," povedal Peter Roth. Podľa jeho slov archeológia na Spiši ešte nepovedala posledné slovo. "Ani zďaleka nie je všetko objavené preskúmané, aj generácie po nás budú mať o prácu postarané," dodal.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš