uchádzači o zamestnanie. Časť z nich si vytrvalo hľadá prácu v zahraničí, iní sa rozhodli pre samopodnikanie.
V tomto roku prešovský Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) s pôsobnosťou pre okresy Prešov a Sabinov vybavil okolo 300 žiadostí. Pravidlá sa už čoskoro znova zmenia. Presnejšie k 1.decembru 2004."Doteraz to fungovalo tak, že sme so žiadateľom uzavreli dohodu, schválili istý objem prostriedkov, ale vydať sme ich mohli až oproti faktúram, teda až keď ich účelovo minul. Toto sa teraz zmení. Od decembra budeme vydávať dotácie transferom, teda na žiadateľov podnikateľský účet poukážeme celú čiastku. Tým preberie na seba celú zodpovednosť za to, že jeho výdavky budú v súlade s dohodou," informoval nás riaditeľ oddelenia zamestnanosti na ÚPSVaR v Prešove Pavel Slaninka (na snímke).
Inak povedané, vraciame sa k praktikám spred roka, teda do času kým začala platiť Kaníkova novela zákona o zamestnanosti. Reálny život potvrdil, že iná cesta nie je, lebo podmienky v Európe a na Slovensku nie sú ani zďaleka podobné. Faktom síce je, že pred rokom sa dotácie na vytvorenie vlastnej živnosti uhrádzali zo štátneho rozpočtu v plnej výške. V súčasnosti 80 percent financií prúdi z Európskeho sociálneho fondu a zvyšok zo štátnych zdrojov. Toto pravidlo ostane zachované. No pravda je aj to, že podľa novely mohol začať podnikať len ten, kto reálne peniaze mal. Mohol ich minúť a čakať kým sa na základe zmluvy z fondu preplatia. Tento európsky systém sa však na východe Slovenska dal len ťažko naplniť. Šance neboli rovnaké pre všetkých záujemcov.
Zaujímalo nás, v akej výške sa dotácie doteraz schvaľovali. "Pre žiadateľa, ktorý bol v evidencii viac ako 4 mesiace išlo zhruba o 56-tisíc. V prípade dlhodobo nezamestnaných, teda nad 12 mesiacov išlo o 76-tisíc korún," konkretizoval Slaninka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš