ponukách firiem pre zber, prepravu a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu (TKO) v meste Bardejov na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva neverejne. Člen mestskej rady Jozef Halecký (ĽS-HZDS) dodal, je takisto za verejné rokovanie, lebo ide o financie občanov. Rovnako reagoval aj poslanec Vladimír Savčinský (DS). Hlasovaním všetkých 23 poslancov, sa napokon rokovalo verejne. Bardejovskí poslanci po dvoch neúspešných rokovaniach na tému v decembri končiacej skládky komunálneho odpadu, sa konečne k tomuto závažnému problému zišli na mimoriadnom rokovaní.
Množstvo odpadu, ktoré potrebuje Bardejov za rok zlikvidovať je 9 tisíc ton. Kazeta mestskej skládky na Lukavici bola sprevádzkovaná v roku 2001. Na jej vybudovaní bolo preivestovaných 13 miliónov korún. Na dobudovanie celej kazety je však potrebných ďalších 85 miliónov Sk. Na výstavbu dostal mestský podnik Bapos v septembri 2000 od Štátneho fond životného prostredia úver 7 440 000 Sk, ktorý sa spláca v mesačných splátkach. Splatený mal byť v septembri 2010.
Vedúci oddelenia životného prostredia mestského úradu Slavomír Kmecík uviedol, že s ponukou ohľadne likvidácie TKO oslovili sedem spoločností. Ozvali sa štyri: Kosit a.s., Marius Pedersen a.s., Ekofin Slovakia a.s. a mestský podnik Bapos. Potom všetky štyri spoločnosti dostali desať minút na to, aby predniesli poslancom svoje ponuky. Najmenej sa v prezentácií darilo mestskému podniku Bapos.
Riaditeľ Bapos-u Michal Prokop akoby nechápal o čom má hovoriť a kritizoval separatistov ( na mysli mal však tých, čo separujú odpad), že im ničia zberné kontajnery, čím vzniká veľa nákladov. Nakoniec sa však dostal aj ku konkrétnemu projektu, Uviedol, že ak sa schváli úver a kúpi kompaktor, tak sa môže predĺžiť životnosť kazety na Lukavici o dva roky. "Stále hovorím, že lepšie je mať skládku vlastnú, ako vyvážať na cudziu," uzavrel Prokop prezentáciu.
Poslanci potom pokračovali diskusiou. Miloš Mikula (DS) zdôraznil, že si vypočuli viacero ponúk. Zo všetkých jednoznačne vyznelo, že dokončenie skládky na Lukavici je nerentabilné. Uviedol, že najvýhodnejšie je voziť odpad na najbližšiu skládku v Hertníku. Prevádzkuje ju Ekofin Slovakia.
Potom poslanci prijali uznesenie, ktorým vzali na vedomie správu o predložených ponukách. Schválili, že zberu a likvidácia TKO sa bude robiť bez dobudovania vlastnej skládky. Uložili prednostovi mestského úradu do prvého zasadnutia v roku 2005 založiť obchodnú spoločnosť s účasťou mesta na zber, zvoz a likvidáciu TKO. Jeden poslanec však hlasoval proti. Bol to Divulit (na obr.). Svoj diametrálne odlišný návrh dal aj patrične najavo: "Toto rozhodnutie nie je pre občana. Existuje predsa uznesenie zastupiteľstva z roku 1995 o budovaní vlastnej skládky TKO. Teraz ideme skládku likvidovať, pritom, aby fungovala ďalšie dva roky, stačí do nej investovať 4,5 milióna korún. Na jej sanáciu je však potrebných 6,7 milióna Sk.Toto rozhodnutie je aj likvidačným pre Bapos, ktorý má 140 zamestnancov. Nová obchodná spoločnosť preberie všetky kuka a smetiarske vozy. Následkom toho 120 ľudí príde o robotu. Ani pre občanov toto rozhodnutie neprinesie žiaden efekt. Cena, ktorú zaplatia občania za likvidáciu odpadu, neúmerne vzrastie. Prajem kolegom, aby čas ukázal, že som sa mýlil," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš