regiónoch na Slovensku je separovanie odpadov či kompostovanie ešte v plienkach. Zatiaľčo informovaní prikladajú novým a čoraz nevyhnutnejším trendom v oblasti životného prostredia význam, ďalší, ktorých je zrejme väčšina, sa k problému stavajú ľahostajne.
Levočania sa rozhodli ísť cestou propagandy, ktorá by mala v obyvateľoch prejaviť záujem o to, čo je v oblasti životného prostredia v posledných rokoch dominantné. Okrem separovania odpadov sa tu udomácnil aj ďalší zo spôsobov nakladania s odpadmi - kompostovanie. Keďže na území mesta biologicky rozložiteľného odpadu pribúda, odbor životného prostredia Mestského úradu v Levoči podniká prvé kroky, aby tento problém riešilo. „Majú s tým problém aj obce, ktoré sa zapojili do nášho systému zberu. Vidím to tak, že v najbližšej budúcnosti budeme musieť aj túto otázku riešiť. Snažíme sa. Momentálne aj Technické služby v Levoči založili kompostový sklad, teda regionálnu kompostáreň tu pre nás, s kapacitou do desať ton. Pokúšajú sa kompostovať aspoň lístie a trávu z parku plus nejaké odpady, ktoré majú. Máme založené dve veľké základky, uvidíme, čo to urobí na jar," hovorí vedúca odboru životného prostredia Mestského úradu v Levoči Alžbeta Pitoráková (na snímke).
V tomto roku sa Technické služby "dovybavili" v oblasti odpadového hospodárstva. Čo sa týka samotného kompostovania, riaditeľ Technických služieb v Levoči Ondrej Plačko vidí v súčasnosti práve v tomto pokuse najväčšiu možnosť zníženia nákladov na uloženie odpadov. „Podľa štatistík kompostovateľný odpad tvorí asi 25 percent celkového množstva odpadov. Niektorí dokonca uvádzajú až 30 percent. Z 3000 ton vyvezeného odpadu u nás teda tvorí zhruba 850 ton odpad kompostovateľný, čo je v prepočte asi 420-tisíc korún za uloženie odpadu. V súčasnosti platíme za túto položku asi 2 milióny korún ročne. Kompostovanie sme v súčasnosti začali so svojím materiálom - lístím, trávou, konármi, ktoré sa nájdu na našich plochách. Postupne však chceme dosiahnuť to, aby kompostovali aj ľudia doma v záhradách, na menších plochách," vysvetľuje O. Plačko.
Na tento spôsob spracovania odpadu majú Technické služby v Levoči vyhradenú svoju plochu. Ako uvádza riaditeľ technických služieb, v prípade, že ide o kompostovisko s rozmermi 3 krát desať metrov, podľa zákona nie je nutné vyjadrenie hygienikov ani ostatných dotknutých orgánov. To je aj prípad Levoče. „Zatiaľ to robíme takýmto spôsobom, kým sa nezmôžeme na niečo lepšie," dodáva O. Plačko na margo prvých, no ekologicky aj ekonomicky sľubných pokusov v oblasti odpadového hospodárstva.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš