užívateľov od centrálneho zdroja sa znížil výkon kotolne K-4 na tridsať percent a vyrábala stratu. Odvtedy sa vedenie mesta a poslanci zaoberali rôznymi koncepciami a možnosťami riešenia daného stavu. Naposledy sa o prenájom TH v meste zaujímala firma Dalkia
Nakoniec na septembrovom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili podmienky verejnej obchodnej súťaže na prenájom TH v okruhu kotolne K-4. Päťčlennú komisiu s predsedom Metodom Burákom vymenoval primátor Imrich Hamarčák. Nás zaujímalo, ako súťaž dopadla.
Záujem prejavilo šesť uchádzačov, no podmienky splnili iba piati. Podľa predsedu komisie traja uchádzači ponúkli riešenie v dvoch alternatívach, keď okrem výstavby lokálnych kotolní pridali aj návrh na výstavbu nového centrálneho zdroja alebo riešenie súčasnej situácie zásobovaním tepla z kotolne E-1. V jednom prípade obsahovala ponuka iba výstavbu lokálneho zdroja vykurovania a piata ponuka bola postavená na leasingovom princípe s tým, že výstavbu lokálnych kotolní by realizoval Byhos, s. r. o. Doba nájmu sa týkala minimálne pätnástich rokov. Po nej boli dve firmy ochotné odpredať vybudované zariadenia za trhovú cenu a dve za symbolickú korunu.
"Bolo to ťažké rozhodovanie. Zišli sme sa asi trikrát a návrhy sme podrobne prešli. Záverečné rezumé. Súťaž bola vyhodnotená ako neúspešná. Dospeli sme k záveru, že mesto je schopné zabezpečiť výrobu tepla s K-4 aj vlastnými silami s tým, že využijeme lízingovú spoločnosť na výstavbu lokálnych kotolní," konštatoval Burák. Dodal, že on bol za riešenie, aby TH v meste bolo prevádzkované externou firmou. "Aj vzhľadom na to, čo sa deje s Byhosom. Myslím si, že nie je technicky, možno ani pracovne v stave riešiť efektívne zásobovanie teplom."
Z komisie však iba on zdieľal tento názor a ostatní štyria členovia ho prehlasovali. Podľa Buráka argumentom bolo, že TH je aj zisková záležitosť a preto by z neho malo profitovať mesto. Pri budovaní lokálnych kotolní vidí predseda komisie možné riziká v tom, že niektoré bytové spoločenstvá s nimi nemusia súhlasiť. "Bude to úloha pre vedenie Byhosu, aby ich dokázal presvedčiť o výhodnosti tohto riešenia."
Na otázku, či nebolo vyhlásanie súťaže zbytočné, keď sa dospelo k tomu, z čoho sa pred ňou vychádzalo, povedal: "Je škoda, že sme stratili rok a pol a sme tam, kde sme boli predtým."
Rozhodnutím komisie sa bude zaoberať mestská rada a následne mestské zastupiteľstvo.
Aktuálna vykurovacia sezóna teda beží po starom. "My bežíme normálne cez kotolňu K-4 a čakáme na termín, kedy sa začne realizácia nového systému vykurovania formou lokálnych kotolní," povedal konateľ Byhosu Dušan Čintala (na snímke). Zaujímalo nás, či nedôjde k veľkým stratám. "Budú straty, ale nižšie, lebo sme urobili technické opatrenia. Odstavili sme jednu vetvu. Na kotolni boli urobené najnutnejšie opravy, aby zefektívnili jej prevádzku. Je schopná ešte túto sezónu vydržať bez nejakých technických problémov."
Realizáciu lokálnych kotolní však už nebude riadiť Čintala, pretože sa vzdal funkcie konateľa spoločnosti. "Tých dôvodov je niekoľko. Jedným z nich bolo aj odDIaľovanie riešenia problému kotolne K-4."
Zaujímalo nás, či išlo aj o nejaké osobné spory. "Spory neboli, ale necítil som podporu mesta, primátora a dozornej rady. Bez dôvery sa nedá pracovať."
V súčasnosti je poverený vedením Byhosu. Očakáva sa, že do 14. decembra na zasadnutí mestského zastupiteľstva, dôjde k menovaniu nového konateľa.
Čintalu zatiaľ nevie, či svoju budúcnosť bude naďalej spájať s pôsobením v Byhose. "Bude to záležať na primátorovi a novom konateľovi, či budú mať záujem o moje služby alebo nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš