a Bratislavu) druhým najväčším výrobcom tepla na Slovensku.
"Dodávka tepla a platby za teplo je pravdepodobne najvyššou položkou, ktorú vynakladá domácnosť za služby spojené s bývaním," konštatoval predseda predstavenstva a riaditeľ Spravbyt, a. s., Viliam Valovič na tlačovej besede, ktorú zvolal k tepelnému hospodárstvu.
Reagoval na nej aj na informácie, ktoré sme zverejnili v Korzári. V súvislosti s témou tepelného hospodárstva sa objavili názory občanov, ktorí tvrdia, že je výhodnejšie sa odpojiť od Spravbytu. V. Valovič uviedol, že nejde o častý jav, keďže podľa jeho odhadu sa z 20-tisíc klientov Spravbytu odpojilo maximálne štyristo. Ako zdôraznil, na otázku, či je centrálne zásobovanie teplom ekonomickejšie ako individuálne, sa dá dnes už presne odpovedať.
"Záujem montážnych organizácií či živnostníkov zaoberajúcich sa vykurovacími technológiami alebo dodávkami kotlíkov či kotlov pre domové kotolne vychádzal zo skutočnosti, že až doposiaľ mohli byť náklady na individuálne vykurovanie nižšie. V tomto období už prakticky doznievajú tzv. krížové dotácie do ceny plynu a ešte v roku 2005 sa bude smerom k nárastu cien upravovať práve kategória strednoodber a maloodber." Znovu prízvukoval, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví považuje súčasnú cenu z centrálneho zdroja pod úrovňou 510 Sk/GJ za "cenu dobrú a akceptovateľnú".
Taktiež zdôraznil, že Spravbyt má v cene započítanú aj potrebnú mieru odpisov, ktoré využíva na pravidelnú rekonštrukciu zariadení, a teda dlhodobo zhodnocuje. Čo sa týka tých zariadení, Spravbyt má v správe 103 zdrojov a 40 kilometrov celkovej dĺžky tepelných rozvodov. Problémom sú spomínané "krížové dotácie", pri ktorých sú zatiaľ veľkí odberatelia plynu od Slovenského plynárenského priemyslu znevýhodnení. Podľa riaditeľa Spravbytu však ide o dočasnú záležitosť. Pre ilustráciu, z ceny 506,80 Sk/GJ tvorí cena za plyn vyše 300 korún.
Prešovský Spravbyt sa tiež pripravuje na možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie v tepelnom hospodárstve. Pri ich uplatnení je možné dosiahnuť nižšie náklady na výrobu tepla, a tým pádom aj znížiť jeho cenu pre obyvateľov. "V takom prípade bude určite lacnejšie a jednoduchšie zostať napojení na centrálne vykurovanie, ako o pár rokov rozmýšľať o tom, aké veľké peniaze zaplatili za odpojenie a ešte zaplatia každý rok za spotrebovaný plyn, či prípadne dokonca uvažovať o opätovnom pripojení - ak to vôbec technické prostriedky dovolia - a znehodnotení svojich investovaných finančných prostriedkov do vlastného vykurovania," povedal riaditeľ Valovič.
Nová legislatíva v oblasti energetiky prinesie podľa neho nové povinnosti dodávateľov a odberateľov tepla, hlavne čo sa týka hydraulického vyregulovania (ide o rovnomerné pokrytie tepla vo všetkých miestnostiach bytovky). "Aj preto Spravbyt bude aj v ďalších mesiacoch trpezlivo vysvetľovať svojim klientom potrebu zabezpečenia hydraulickej regulácie tepelnej sústavy v bytových domoch. Pochopením argumentácie môže dôjsť k zmene názorov a vlastníci pristúpia k realizácii opatrení na zvýšenie úspor v spotrebe energie, ale začnú sa aj intenzívnejšie zaoberať investíciami do zatepľovania," povedal Viliam Valovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš