tam presťahovalo mesto pred doma rokmi z bytovky v Rodinnej oblasti, ktorú Rómovia tak zdevastovali, že hrozilo jej spadnutie. Lenže podobne dnes vyzerá aj bytový dom na Budovateľskej ulici. Obyvatelia okolitých rodinných domov zaslali mestu petíciu, v ktorej okrem devastácie bytového domu a jeho okolia sa sťažujú aj na správanie Rómov voči nim. Navyše rómski obyvatelia bytovky dlhujú na nájomnom a ostatných platbách ku koncu septembra vyše 1,5 milióna korún. Mestský bytový podnik zažaloval 23 dlžníkov, okresný súd rozhodol v prospech mesta, ale dlžníci sa odvolali. Teraz je to celé na krajskom súde, ktorého rozhodnutie mesto očakáva na budúci rok. V pondelok však ešte raz dalo možnosť aspoň neplatičom s nižšou dlžnou sumou vyplatiť ju na splátky. Na stretnutí padli aj podmienky zo strany mesta na udržiavanie poriadku a bezpečnosti.
Celkovo je v dome na Budovateľskej ulici 57 bytov. Z nich 7 je rezerva mesta. Z 50 nájomníkov prišlo na stretnutie s vedením vranovskej radnice, mestského bytového podniku a mestskej polície len 32 nájomníkov.
„Niektorí presťahovaní z Rodinnej oblasti, z bytovky, ktorú sme museli asanovať, doteraz nezaplatili jedinú korunu. Padla aj kritika z ich strany do vlastných radov, ale neviem, či to nebolo len z taktických dôvodov. Takéto vyhlásenia sme počuli od nich už skôr a nakoniec to k ničomu neviedlo," uviedol pre Korzár po stretnutí s nájomníkmi vranovský primátor Tomáš Lešo.
Na rokovaní riešili tri problémy: neplatičstvo, devastáciu bytovky a vzťahy medzi obyvateľmi Budovateľskej ulice. „V mnohých prípadoch ide nielen o ohrozenie vlastníckych práv majiteľov okolitých rodinných domov, ale aj o ohrozenie bezpečnosti občanov," tvrdí primátor.
Tým, ktorí ešte nemajú vysoké dlhy, ponúkli dohodu s bytovým podnikom na splátkovom kalendári. Ide o nájomníkov, ktorých dlžná suma nepresahuje 15-tisíc korún. „Budeme robiť maximum, aby prijali inštitút osobitného príjemcu, prostredníctvom ktorého by mohli dlžné sumy platiť. Upozornili sme ich na to, že na budúci rok, keď prídu súdne rozhodnutia, nebude iné východisko, len ich vysťahovať na ulicu," vraví T. Lešo.
Mesto plánuje v tejto lokalite posilniť hliadky mestskej polície a v bytovke ustanoviť nový spôsob správy, teda práce domovníka, „Bude zabezpečovať čistotu a poriadok. Oni sa nevedia dať nijako dokopy. Vlastné bytíky ešte udržiavajú v poriadku, ale spoločné priestory sú veľmi zlom stave. Vyzvali sme ich tiež, aby svoje deti usmerňovali a upozorňovali na zlé správanie navzájom v bytovke, aj voči obyvateľom rodinných domov."
Z 50 nájomníkov platí za byt, vodu a elektrinu len 10. Presne 36 rodín mestu dlhuje za necelé tri roky cez 10-tisíc korún, najvyššia dlžná suma je 68-tisíc korún. „S 5 - 6 z nich sme sa dohodli na splátkach dlhu. Ich dlžoba neprevyšuje 15-tisíc korún. Ostatní ani nemajú záujem sa dohodnúť a žalujeme ich. Vedieme 23 žalôb voči neplatičom na Budovateľskej ulici. Nepochybujem o tom, že krajský súd potvrdí rozhodnutie okresného súdu, lebo dôvod je nesporný. V tom prípade podávame celú záležitosť exekútorovi a nastane deložácia," povedal nám riaditeľ vranovského mestského bytového podniku Štefan German. „Minulý týždeň sme odpojili ústredné kúrenie u neplatičov, pretože nemôžeme dodávať teplo zadarmo."
Podotkol, že podobná situácia je aj v bytových domoch na Cintorínskej ulici v mestskej časti Čemerné. Tam je neplatičov viac a dlžná suma okolo 4 miliónov korún. V tejto lokalite pripravuje mesto výstavbu 30 domov s nižším štandardom pre neprispôsobivých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš