životného prostredia Mestského úradu v Levoči Alžbeta Pitoráková (na snímke) na margo projektu separovaného zberu pre mesto Levoča aj 20 okolitých obcí, ktoré prejavili vôľu a chuť zapojiť sa do ekologického procesu.
Mesto nedávno uspelo na Recyklačnom fonde, s ktorým následne podpísalo zmluvu. "V rámci toho nám poskytli dotáciu vo výške 8,6 milióna korún. Nakúpili sme za ne vrecia, kontajnery, zberné nádoby, postavila sa hala na separovaný zber, zakúpil sa lis. Jedno vozidlo máme staršie, ďalšie- nové sme zakúpili na zber po úzkych uliciach aj po meste. Čo sa týka propagácie a informovanosti ľudí, urobili sme veľkú propagačnú kampaň, do ktorej sme zapojili stredné školy. Do tohto procesu sa dokonca zapojili aj niektorí poslanci a skauti. Išli a oboznámili ľudí, o čo ide, čo sa bude diať. Rozdali sme im zberné nádoby a vrecia. V školách sme začali robiť prednášky, navštívili sme už zopár základných i stredných škôl. No a začali sme realizovať samotný separovaný zber s tým, že ľudia dostali informácie v našom mesačníku. Uverejnili sme v ňom zberný kalendár, ktorý ich informuje o tom, kde majú aké vrece vyložiť," hovorí A. Pitoráková.
Do povedomia ľudí sa s novou myšlienkou dostávajú veľmi ťažko. Niektorých separovaný zber nadchýna, väčšina sa však prispôsobuje len veľmi ťažko. A. Pitoráková tvrdí, že mnohí si všetky inštrukcie vypočujú iba narýchlo, v miestnych novinách sa zas každý k týmto informáciám nedostane. Časť dokonca zmysel a spôsob separovaného zberu správne nepochopí. Kontrolu zberu zabezpečuje určený koordinátor dohliadajúci na to, či všetko prebieha tak, ako má. "Ten ľuďom všetko vysvetlí a usmerní ich. Ak si pomýlia vrecia, povie im aj viackrát, ako majú odpad separovať. Dá sa povedať, že momentálne sa učíme všetci a chce to naozaj kvalitnú propagandu aj trpezlivosť. S ľuďmi treba veľmi veľa rozprávať a podchytiť ich. Máme skúsenosti aj s takými, ktorí vycestovali do zahraničia a stretli sa tam s touto problematikou. Tí to prijímajú a vítajú. A mám pocit, že len výchovou mladej generácie dosiahneme niečo trvalejšie. Preto robíme propagandu na školách, kde mladým ľuďom vysvetľujeme, ako dlho sa rozkladá plast, prečo nebrať v obchodoch plastové tašky, oboznamujeme ich s druhotným použitím surovín," dodáva vedúca oddelenia.
Najproblematickejšiu skupinu tvorí v tomto smere staršia generácia a menej rozhľadení ľudia.
V súčasnosti sa všetok odpad vozí na zberný dvor pomocou malých obecných služieb a dotriedi sa ručne, potom lisuje. "Spracovávame nové zmluvy s odberateľmi, aby sme získali tú najvýhodnejšiu ponuku. Doposiaľ boli tieto zmluvy iba o budúcich zmluvách, takže hľadáme vhodných odberateľov. Práve teraz sa ideme učiť, a to do Palárikova, kde to vraj robia na vysokej úrovni. Čo -to odkukáme, aby sme nevymýšľali vymyslené," hovorí A. Pitoráková.
To, čo doposiaľ ľudí zaujíma najviac, je ekonomický prínos separovania odpadov. Aj keď im vzhľadom na rast cien pohonných hmôt a poplatkov na skládkach za tonu uloženého odpadu nemôže nik sľubovať nesplniteľné sny, už vopred je isté, že budú v istom zmysle zvýhodnení. "Je ťažké hovoriť vopred, o aké zvýhodnenie pôjde. Či to bude odpustenie jednej splátky, jedného percenta či bude meradlom počet obyvateľov. Dali sme si záväzok. Týchto ľudí monitorujeme a zapisujeme si každé vrece, aj to, kto sa do zberu zapojil. Snažíme sa ľudí motivovať aj tak, že ich v mesačníku menovite uvádzame a poďakujeme sa im," vysvetľuje vedúca oddelenia.
Čochvíľa by mala byť v Levoči vyhodnotená súťaž o separovanom zbere, ktorú mesto vypísalo len nedávno. Projekt na obdobie piatich rokov začnú v Levoči realizovať oficiálne 1. januára 2005, momentálne je len v prípravnej fáze. Pred jeho realizáciou chcú vychytať všetky nedostatky, aby sa im v budúcom roku vyhli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš