po istej pauze absolvovala dva koncerty, v Žiline a v Prešove. Elán nenechal nič na náhodu. Po úvodnej titulnej skladby nového albumu Tretie oko začal súkať jeden starý hit za druhým. Elán ich má na rozdávanie, preto nimi nemusel šetriť hneď od začiatku. Z nových piesní zahral akurát ešte Cigary idú do neba a slaďák Láska moja, ktorý sa medzičasom tiež stal hitom. V playliste nechýbali piesne ako Kamaráti, Ulica, Človečina, Stužková aj s bítlsáckou Let It Be, Kráľovná bielych tenisiek, Smrtka na pražskom orloji, Kaskadér či Nie sme zlí. Prídavok bol tentoraz len jeden - Voda, čo ma drží nad vodou.
Sympatie obecenstva si elánisti nevyslúžili len vďaka hudbe, ale aj pre postoj, ktorí zaujali pri zásahu ochranky k jednému, trochu pripitému mládencovi, ktorý hodil svoje tričko smerom k pódiu: Baláž: „Čo je toto? Zažnite svetlá." Ráž: „Strážna služba, ste príliš aktívni. Keď sa niekto baví, tak nech sa baví."
Inak koncert prebiehal bez rušivých momentov a zdalo sa, že aj po toľkých rokoch to členov Elánu naozaj baví. Ráž kričal ako o život, Baláž, gitarovo podporený nielen Petrom Farnbauerom, ale aj Henrym Tóthom, rozhadzoval rukami, nevídane sa odviazal aj Patejdl. Publikum energiu z pódia opätovalo aplauzom, krikom a odspievaním všetkých hitov.
„Nemajú nás radi, lebo sme úspešní," prezradil pre Korzár postoj mladých skupín k Elánu Jožo Ráž. Opýtali sme sa ho, ku ktorej z platní má najlepší vzťah. „Hodina pravdy," povedal Ráž, bez bližšej konkretizácie: „Bolo to také životné obdobie."
Mimochodom, tento album netextoval dvorný textár Elánu Boris Filan, ktorý sa medzičasom k spolupráci s touto kapelou vrátil. „Boris prestal textovať pre Elán v období po revolúcii, keď my sme sa začali obzerať po svete a naháňať všetky možné kšefty, aby sme prežili. A on jedného dňa prišiel a povedal, že on pre podnikateľov texty písať nevie a nechce a skončil s nami. Čo sa dá robiť. A potom, po siedmich rokoch, sa z Borisa tiež stal podnikateľ (úsmev) a niekde sa to zlomilo. My sme sa aj predtým naďalej stretávali a priatelili, takže s tým nebol problém, a potom sme si jedného dňa povedali, že prišiel čas na to, aby sme niečo spolu spravili," objasnil tieto okolnosti J. Ráž.
Opýtali sme sa ho aj na to, v akej fáze je muzikál, ktorý pripravuje Elán s Filanom. „No. Naháňame peniaze." A tvorivý proces? „My tvoríme, až keď sú peniaze."
Deň pred prešovským koncertom absolvoval Jožo Ráž tlačovú besedu s tunajšími novinármi. Ako na nej uviedol, o miestach koncertoch rozhodli ich usporiadatelia. Kapela už podľa jeho slov neskúša, zíde sa len na jednej skúške pred každým koncertom, čo je párkrát do roka. „Všetko, čo sa týka práce Elánu, je zábava. Už 20 rokov necvičíme..."
Keď bol J. Ráž naposledy v Prešove, povedal, že Elán si splní zmluvné povinnosti voči vydavateľstvu a skončí. Neskôr to vyvrátil. Spýtali sme sa preto Ráža, ako to je tomu naozaj: „S vydavateľstvom končíme, to je viac-menej isté. S Elánom nekončíme nikdy. Elán je večný."
Na tlačovej besede ponúkol Jožo Ráž aj jedno šokujúce vyjadrenie: „Musím sa priznať k jednej veci. Jedno, čo neznášam, je muzika." Ako dodal, myslí to úprimne a nepamätá sa, že by kedykoľvek tvrdil niečo iné. Netýka sa to však jeho kapely ako takej: „Elán je pre mňa život!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš