začal od októbra uzatvárať s nájomníkmi a vlastníkmi bytov abonentské zmluvy na dodávanie televízneho vysielania prostredníctvom káblových rozvodov. Deje sa tak na základe mandátnej zmluvy s prevádzkovateľom - firmou VARES Banská Bystrica, ktorá má licenciu na vysielanie cez káblové rozvody v meste Stropkov. V niekoľkotýždňovom predstihu firma KDS informovala Stropkovčanov o zámere rozšíriť programovú skladbu o ďalšie nové programy ako aj uzatvárať abonentské zmluvy s jednotlivými zákazníkmi.
Do októbra mali občania možnosť prostredníctvom káblovej televízie sledovať dvadsaťtri programov za 95 Sk. Prevádzkovateľ káblových rozvodov vytvoril tri programové skupiny. Sociálna (5 programov - 55 Sk), základná (23 programov 105 Sk) a rozšírená (33 programov 195 Sk).
"Zo strany nájomníkov a vlastníkov bytov vyšla požiadavka aj na iné programy. Pokiaľ sme nemali vytvorené skupiny, tak sme prihliadali na situáciu, že nie každý má dostatok peňazí a môže si dovoliť platiť za rozšírenú skupinu programov. Vytvoreniu programových skupín predchádzala rekonštrukcia vnútorných rozvodov STA v jednotlivých domoch," povedal konateľ spoločnosti KDS a zároveň predseda Stavebného bytového družstva v Stropkove Vladislav Mitruška (na snímke).
Po vytvorení programových skupín sú mnohí občania nespokojní s výberom programov v nich. "Stretávam sa s ľuďmi a poniektorí hromžia. Prekáža im zloženie skladby programov v jednotlivých skupinách. Dôchodcom treba 'Jojku' kvôli telenovelám (je v základnej ponuke) a nám mladším Primu, ktorá je v českom jazyku (rozšírená ponuka). Keby sa tieto programy presunuli do sociálnej a základnej ponuky, ľudia by boli spokojní. Teraz, keď si nakúpia a umiestnia na bytovky satelity a antény, bude to v meste vyzerať ako v rómskej osade Za jarkom. To ma trápi ako poslanca," povedal člen mestského zastupiteľstva Imrich Makó.
"Niekto si chcel vybrať skupinu programov podľa vlastného uváženia, iný tvrdí, že je to preňho finančne náročné. Je mi ľúto, ale nie je možné ponúkať takéto počty programov za nižšiu cenu po tom, čo sme výmenili vonkajšie káblové rozvody. Stačí zájsť do iných miest a zistiť, za aké ceny ponúkajú programy iní prevádzkovatelia. Naše ceny sú relatívne nízke, pretože nemáme žiadneho človeka trvale zamestnaného v tejto spoločnosti. Robia to popri svojej práci naviac zamestnanci družstva často na úkor svojho voľna," povedal predseda družstva.
Dodal, že zloženie jednotlivých programových skupín vybrali členovia Valného zhromaždenie spoločnosti.
"Ešte som sa nestretol s tým, aby niekto dával niekde možnosť výberu, ktoré programy budú v tej-ktorej skupine. Do určitej miery je to aj obchodná politika, aby sa nám investované finančné prostriedky v dohľadnom čase vrátili. Je pochopiteľné, že do sociálnej skupiny nevyberieme päť najatraktívnejších programov, o ktoré je najväčší záujem. Z technického hľadiska tiež nie je možné, aby si každý vyberal programy, ktoré on chce. Je potrebné si uvedomiť, že pre každú skupinu sú potrebné filtre a tieto programy musia byť zaradené do určitého pásma. Kto tomu trošku rozumie, vie, že urobiť programové skupiny podľa výberu každej domácnosti je nemysliteľné."
Ďalšou možnosťou podľa Mitrušku je, že pokiaľ nájomca, respektíve vlastník bytu nepodpíše abonentskú zmluvu, zabezpečí si anténu na vlastné náklady a bude môcť sledovať len tie programy, ktoré sa šíria zemnými vykrývačmi. Tí solventnejší si môžu kúpiť digitálny satelitný prijímač na príjem satelitných programov.
"Pokiaľ sa tak niekto rozhodne, plne to rešpektujeme a nikoho do ničoho nenútime."
Abonentskú zmluvu považuje Mitruška za korektnú. "Obsah jej znenia sme konzultovali s našim právnym zástupcom a pripomienkovali ju aj právni zástupcovia iných správcov. Myslím si, že sa v nej nenachádzajú žiadne ustanovenia, ktoré by poškodzovali odberateľov. Je tam zakotvená možnosť jej vypovedania, ako aj možnosť požiadať o zmenu programovej skupiny podľa vlastného uváženia."
Do roku 2003 existovalo v Stropkove Združenie vlastníkov vzdušných káblových rozvodov. Do tohto združenia patrili aj Tesla a. s. a Byhos s. r. o. Vzhľadom na to, že sa jednotliví členovia názorovo nezhodli na rekonštrukcii káblových rozvodov, združenie zrušili. Prostriedky, ktoré dovtedy naakumulovali, rozdelili jednotlivým správcom a spoločenstvám podľa počtu abonentov.
"Chcem podotknúť, že v súčasnosti sa nestáva často, aby organizácia v likvidácii vyplácala zostatky finančných prostriedkov. Išlo o 1,4 milióna Sk. Peniaze, ktoré mali byť vyplatené družstevníkom, sa stali základom na financovanie nákladov spojených s výmenou vonkajších káblových rozvodov. Tie už máme zaplatené a po zaplatení nákladov spojených so zakúpením digitálnych prijímačov, dekóderov a ďalších vecí pre hlavnú stanicu, vrátime finančné prostriedky nájomníkom a vlastníkom bývajúcim v družstevných domoch."
Káblové rozvody boli v meste ukončené ku koncu minulého roka. Po vzájomnej dohode s ďalšími spoločenstvami a správcami bytov urobila KDS SBD Stropkov rozvody aj mimo družstevných bytových jednotiek.
"Nám na vybudovanie nových káblových rozvodov nedal nikto ani korunu. Ani mesto, ani iné subjekty. Túto investíciu sme financovali z iných peňazí. Je rozdiel, ak mesto pomôže ako napríklad vo Svidníku, kde zobrali šesť a polmiliónový úver. My dnes máme čo robiť, aby sme dokázali naše pohľadávky splácať," povedal Mitruška. Konštatoval, že vonkajšie rozvody stáli 3,5 milióna korún a viac ako tri milióny hlavná stanica.
Domnieva sa, že ceny za jednotlivé programové skupiny nie sú vysoké. Pri porovnávaní ceny za rozšírenú skupinu napríklad so Svidníkom je o dvadsať korún drahšia v Stropkove.
"Vo Svidníku majú takmer tritisíc abonentov, čo do značnej miery ovplyvňuje výšku poplatkov. My očakávame, že budeme mať okolo 1400 až 1450 abonentov zo súčasného počtu 1535."
Niektorí Stropkovčania sa sťažujú, že ich odpojili, a argumentujú, že doterajšie zmluvy sú platné.
"V zmluvách, ktoré máme podpísané s jednotlivými spoločenstvami, vlastníkmi a správcami domov o dodávkach televízneho signálu, podotýkam, že tieto boli uzatvorené na prechodné obdobie, sme sa zaviazali, že najneskôr do koncu roka 2004 uzatvoríme individuálne abonentské zmluvy s každou domácnosťou a súčasné zmluvy stratia platnosť. Bola to požiadavka zo strany samotných správcov bytov. Na druhej strane túto povinnosť nám ukladá aj zákon o retransmisii. My sme ju splnili. Do konca roka budú mať všetci záujemcovia zmluvy."
Dozvedeli sme sa, že podľa doteraz uzavretých zmlúv je najväčší záujem o základnú a rozšírenú programovú skupinu. Percentuálne to budú môcť vyhodnotiť až po ukončení uzatvárania zmlúv. Vyskytli sa aj prípady, keď občania odmietli zmluvu podpísať.
"Takým dávame oznámenie, že dňa toho a toho boli odpojení od signálu. Pokiaľ by sme tak nepostupovali, niektorí by zmluvu s nami vôbec neboli ochotní uzavrieť."
Kto sa podľa Mitrušku rozhodne zmluvu dodatočne uzavrieť, do 24 hodín ho opäť pripoja.
"Bude ho to však stáť poplatok spojený s prácou nášho technika, ktorú musí urobiť naviac. Často sa stretávame s názorom ľudí, keď prídu k nám a hovoria: 'Veď my platíme'. Nerozlišujú však, čo je to koncesionársky poplatok a čo je poplatok za káblovú televíziu," povedal konateľ spoločnosti p. Mitruška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš