požiadal riaditeľ Stavebnej prevádzkarne, spol. s. r. o., Levoča Peter Sedlačko primátora aj poslancov na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Zatiaľ čo vlani vykazovala mestská spol. s. r. o dlh vo výške 1,7 milióna, dnes je v zisku 452-tisíc korún. Zo sumy 1 milión 200-tisíc, ktoré poskytlo prevádzkarni mesto, je dnes podľa vyjadrení riaditeľa splatených 800-tisíc korún. Kvôli vlaňajšej strate neposkytla prevádzkarni úver ani banka. Obrat k lepšiemu nastal podľa P. Sedlačka vďaka vylepšenej stratégii. „Nešli sme na to nárastom výkonov, ale redukciou nákladov. Netvrdím, že sme šli tvrdou cestou znižovania pracovníkov, ale prehodnotili sme skutočný stav, nakoľko táto firma má problémy. Podľa mňa je dnes v oblasti stavebníctva problém nájsť poriadne zákazky. Od začiatku tohto roka sme chodili po súťažiach, pretože nikto vám zákazku zadarmo nedá. Rozlúčili sme sa s ľuďmi, ktorí boli pre firmu neprijateľní, neprispôsobiví a nemali záujem poctivo pracovať. Myslím, že ostalo zdravé jadro," vysvetľuje P. Sedlačko.
Stavebné práce zabezpečuje v súčasnosti v eseročke 11 stabilných zamestnancov a zhruba deväť sezónnych, ktorých oslovujú podľa množstva zákaziek. Ešte nedávno ich bolo 26.
Vedenie mesta na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva navrhlo prevádzkarni riešenie finančnej otázky cestou navýšenia základného imania. Levočskí poslanci túto alternatívu podporili jednohlasne. „Je to dobrá alternatíva, pretože navýšením základného imania sa naša situácia zmení. Keďže sme boli vlani v strate, ocitli sme sa v mínusových číslach. Tým pádom vznikol problém v komunikácii s bankami, ktoré v takomto prípade odmietajú poskytnúť úver. Navýšením základného imania sa dostaneme do kladných čísel, takže naša firma má šancu získať úver. Ak chce spoločnosť prežiť, tento medziúver je nevyhnutný" uvádza riaditeľ prevádzkarne.
Stavebná prevádzkareň sa v súčasnosti sústreďuje na menšie stavebné zákazky, najmä v Levoči, či už ide o opravy realizované v tunajších školách, ale aj o ďalšie práce. Posledne sa ocitla v ich stavebnej réžii aj obnova hradieb v celkovom náklade troch miliónov korún či oprava chodníkov v meste alebo to bolo pokladanie zámkovej dlažby na levočskom cintoríne. „Vlani nám mesto poskytlo výpomoc v objeme 1,2 milióna korún, z čoho sme už 800-tisíc vrátili. Keď vrátime ďalších 400-tisíc, mali by sme byť v plusových číslach. To znamená, že už budeme mať peniaze aj na bežnú potrebu, teda prevádzku. Vieme teda zabezpečiť chod firmy na optimálnej úrovni," dodáva P. Sedlačko.
Podľa jeho slov je na Slovensku roboty veľa, ale peňazí málo. Mnohí si podľa jeho názoru mysleli, že peniaze sa pohrnú do Levoče aj vďaka vstupu Slovenska do Európskej únie. „Zrejme však ešte nedorazili tam, kde majú," konštatuje. Naviac, pri hľadaní nových zákaziek narážajú na pomerne silnú konkurenciu. Ani ako mestská firma nie je Stavebná prevádzkareň v Levoči zvýhodňovaná. Rovnako ako ostatní záujemcovia musí absolvovať verejnú súťaž. Prioritu tvoria napriek tomu menšie práce pre mesto. Súčasná filozofia firmy sa postupne mení. „Pracujeme aj mimo Levoče, napr. aj v Spišskej Novej Vsi to boli práce pre Spišskú katolícku charitu, v Odoríne. Prijímame teda aj takéto zákazky, aj keď prvoradé je mesto Levoča, v prípade potreby nemôžeme nič odrieknuť, pretože sme mestská firma. Ale snažíme sa hľadať príležitosti aj mimo Levoče," konštatuje riaditeľ.
Tvrdí, že výrobný program na rok 2005 je zatiaľ v polohe vízií a prísľubov. Už v tomto čase sa však stavebnej prevádzkarni črtá možnosť získať 3-miliónovú zákazku. „Ale ak by som tvrdil, že máme výrobný program na budúci rok komplet zabezpečený, klamal by som," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš