spomínaných spoločností, budúcnosť zatiaľ nevyzerá byť optimistická. Mnohé fabriky totiž plánujú rozšíriť strojárenskú výrobu, bohužiaľ pracovný trh je práve na strojárov veľmi chudobný.
Ako nás informoval riaditeľ Stredného odborného učilišťa a Obchodnej akadémie v Prakovciach Ing. Ján Blaškovan, problém nedostatku kvalifikovaných strojárov sa prejavil aj na nedávnom Dni otvorených dverí na ich škole. "V tento deň nás navštívili predstavitelia niektorých firiem z Prakoviec ale aj výrobný riaditeľ zo SEZ-u z Krompách. Všetci sa zhodli na tom, že z roka na rok sa ťažšie hľadajú kvalifikovaní strojári. My sme tieto odbory zrušili pred troma rokmi, pretože zo strany žiakov bol veľmi malý záujem. V budúcom školskom roku však plánujeme opätovne vyučovať odbor napríklad obrábač kovov či strojný zámočník," povedal J. Blaškovan.
Momentálne žiaci na prakovskom učilišti nadobúdajú vedomosti v odboroch kuchár čašník, predavač, stolár, automechanik a elektromechanik. Ako ďalej uviedol J. Blaškovan deviataci zo základných škôl prejavujú najväčší záujem o odbor kuchár čašník a u chlapcov vedie prím jednoznačne automechanik. Na Dni otvorených dverí boli najväčším lákadlom budúci barmani.
O tom, aké problémy spôsobuje nedostatok kvalifikovaných strojárov vyplýva aj z rozprávania výrobného riaditeľa Slovenských elektrotechnických závodov Krompachy (SEZ) Ing. Jozefa Dorocáka. Tento závod patril v minulosti k najväčším zamestnávateľom v regióne, dnes tu pracuje 550 ľudí. "Na troch prevádzkach pracuje spolu 81 zamestnancov v pracovnej pozícií strojár. Bohužiaľ situácia je taká, že sme nútení na tieto miesta prijímať aj vyučené krajčírky či čašníčky. Tie sa síce zapracujú, ale aj tak nemôžeme od nich očakávať odborný pohľad v prípade ak vzniknú pri výrobe nejaké problémy," popísal J. Dorocák.
Podľa rozvojovej stratégie závodu SEZ v roku 2008 by mali výrobu rozšíriť o 30 percent. "Znamená to aj prijímanie nových zamestnancov. Sme síce závod, ktorý má v názve slovo elektrotechnické gro našej činnosti je však práve strojárenská výroba. Ide o jednotlivé komponenty do finálnych výrobkov," upresnil J. Dorocák. V SEZ Krompachy vyrábajú napríklad domový elektroinštalačný materiál, spínače a ističe.
J. Dorocák ako odborník sa domnieva, že tento stav spôsobila zmena spoločenského zriadenia. "Po revolúcii nastal na Slovensku útlm v strojárstve, mnohé fabriky prestali vyrábať. Nečudo, že mladí ľudia nejavili záujem o tieto odbory. Podľa mňa sa však situácia postupne mení k lepšiemu," dodal J. Dorocák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš