štatistiky tvrdia, že ročne zomrie okolo 2,75 milióna ľudí. Zistilo sa tiež, že 75 percent Európanov a 50 percent Američanov o svojom ochorení nevie. Pritom, náklady na liečbu sú porovnateľné s výdavkami na liečenie rakoviny prsníka, cievnej mozgovej príhody a podobne. Odborníci tvrdia, že do roku 2020 bude toto ochorenie už na treťom, možno aj na druhom mieste neslávnej štatistiky.
Prečo o tom hovoríme? Lebo v stredu, 17.novembra, si ľudia pripomenuli Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Ohrození sme takmer všetci, no najviac fajčiari. Svoju úlohu tu zohráva aj dedičný faktor, ale rovnako nebezpečný je aj trvalý pobyt v zadymených priestoroch, používanie pecí na tuhé palivo, ohrození sú tiež zamestnanci v leteckej a automobilovej doprave aj pracujúci v prašnom prostredí.
Lekári potvrdzujú, že toto pľúcne ochorenie má nielen fyzický, ale aj emocionálny vplyv na kvalitu života. Zákerné na tom je to, že príznaky sú zvyčajne nenápadné. Časom sa dostaví chronická únava a nedostatok vzduchu môže úplne obmedziť fyzickú aktivitu a každodennú činnosť. No najzákernejší je fakt, že toto ochorenie je neliečiteľné. Potvrdila nám to aj krajská odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre odbor tuberkulózy a respiračných chorôb, inak aj primárka pľúcneho oddelenia v bardejovskej NsP Helena Leščišinová. "Je to ochorenie, ktoré sa zisťuje veľmi neskoro a aj na východe je pomerne vysoké percento pacientov. Je to hrozba tretieho tisícročia. Pacienti k nám často prichádzajú už v najťažšom štádiu. Buď príznaky podcenia sami a každodenný kašeľ pripisujú fajčeniu, či iným dispozíciám, alebo to prejde pod obrazom chrípky a nasleduje ešte ťažšie štádium, ale niekedy ich neusmernia ani lekári prvého kontaktu."
Moderná medicína dokáže pacientovi len spomaliť progresiu choroby, no dokáže žiť plnohodnotným životom. Pri štvrtom stupni choroby už však klasická liečba nezaberá a pacient je odsúdený dýchať len s pomocou kyslíka. Bez toho sa chorí nevedia pohnúť z postele. Čo by teda ľudia nemali podceňovať? Kašeľ, často zahlienené dýchacie cesty, dýchavičnosť a podobne. "Na prvom mieste je prevencia. Odporúčam nefajčiť a kto to nedokáže sám, nech sa obráti na protifajčiarske poradne. Ak majú pocit, že sa ťažkosti s dýchaním a kašľom opakujú, mali by vyhľadať praktického lekára. Ak s ním nie sú spokojní, môžu ísť rovno na odborné vyšetrenie. Máme metódy, podľa ktorých sa dá vylúčiť ochorenie, prípadne zistiť jeho štádium," radí krajská odborníčka H. Leščišinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš