zakladateľov združenia FOTOFO Václav Macek v médiách. Má vzniknúť v Bratislave pod názvom Stredoeurópsky dom fotografie. Pobúrenie však v Poprade nevyvolal samotný fakt vzniku novej inštitúcie, ktorá bude mať v centre pozornosti fotografiu, ale takmer totožný názov a náplň aktivít.
"Už sme informovali pána Maceka aj ministerstvo kultúry o prípadnom konflikte záujmov, pretože ide o kopírovanie značky. Rešpekt voči partnerom a zaužívaným značkám patrí k profesionálnej etike a žiaľ, tento prípad svedčí o opaku," vyjadrila sa riaditeľka Domu fotografie(DF) v Poprade Lucia Benická. Podľa jej slov aj proklamovaná činnosť vznikajúceho centra je identická s misiou popradskej inštitúcie, ktorá vznikla už v roku 1996. "Verím, že ide o nedorozumenie, ktoré vychádza z nedostatočnej vzájomnej komunikácie," dodala riaditeľka popradského DF.
Podľa Václava Maceka však na výraz "dom fotografie" si nemožno vyhradzovať právo na copyright. "To je presne, ako keby sa jedno múzeum ohradilo kvôli názvu voči druhému. Domy fotografie sú v Prahe, v Moskve, všade vo svete, to je smiešny argument," vyjadril sa iniciátor vzniku Stredoeurópskeho domu fotografie V. Macek pre náš denník.
Slovenskí fotografisti, ktorí poznajú aktivity popradského DF, sú však skôr zaskočení výrokmi V. Maceka, ktorý na jeho adresu uviedol, že je len regionálnym centrom, pričom bratislavský inštitút má v pláne nadnárodné aktivity. "Tieto výroky nie sú na mieste, popradský DF je už roky akýmsi mostom medzi západoeurópskou a východoeurópskou fotografickou scénou a jeho medzinárodné aktivity sú známe nielen v Európe, ale v celom svete," povedal fotograf Jozef Česla, lektor mnohých medzinárodných fotografických dielní, ktoré popradský DF pravidelne pripravuje. Ako Česla dodal, aktívni fotografisti vznik novej inštitúcie vítajú, môže totiž prispieť k aktivizácii fotografického života na Slovensku. "Za konfliktný považujem názov, je to kopírovanie zavedenej značky a to sa nerobí," poznamenal fotograf.
K tomuto názoru sa pridal aj ďalší zo slovenských fotografov. "Som presvedčený, že popradský DF je tak zavedená inštitúcia, že vznik podobného subjektu ho nemôže nijako ohroziť. Predpokladám, že činnosť nového subjektu sa vyprofiluje a každý si nájde svoje miesto a zameranie. Jediná výhoda, ktorú bude mať bratislavský dom fotky oproti popradskému, je miesto. Sídliť bude v centre, teda bližšie k zdroju financií," naznačil možný zdroj problému fotograf Robo Kočan.
Popradský Dom fotografie ročne pripravuje 8 až 9 "kmeňových" výstav, vlani ich videlo približne sedemtisíc návštevníkov. Okrem toho je iniciátorom putovných medzinárodných tematických projektov, ktoré prezentuje doma aj v cudzine. Buduje špecializovaný archív a databázu nielen slovenskej, ale aj východoeurópskej fotografie. K najznámejším aktivitám DF patrí Letná fotoškola, za deväť rokov jej existencie ju navštívilo 990 študentov a 130 odborníkov z približne 40 krajín sveta. Okrem toho štvrťročne organizuje tzv. tematické víkendové fotodielne s účasťou domácich aj zahraničných lektorov a študentov.
V tejto súvislosti je preto vyjadrenie V. Maceka o "regionálnosti" zamerania popradského DF neadekvátne. "Tieto výroky zrejme vyplávajú z nedostatočnej informovanosti o našom dlhoročnom a najmä medzinárodnom pôsobení, v súčasnej rýchlej dobe sa to môže stať," dodala na margo L. Benická. Podľa jej slov popradský DF víta zdravé a synergické pôsobenie dvoch inštitúcií, zameraných na fotografickú scénu ako možnosť na rozšírenie spolupráce. "Som presvedčená, že grantová spolupráca s rezortom kultúry z posledných rokov zostane zachovaná a otvorí sa dialóg k možnému vytvoreniu systému podpory výrazných kultúrnych projektov aj mimo centra, teda Bratislavy," uzavrela riaditeľka popradského DF.
Rezort kultúry na žiadosť popradského DF o stanovisko k prípadnému konfliktu záujmov obchodnej značky zatiaľ neodpovedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš