zastupiteľstve. Ostáva nám už len osloviť predsedu jediného opozičného klubu, takzvanej Veľkej prešovskej koalície, ktorú tvoria SDKÚ (3 poslanci), ANO (3), DS (3) a Smer (2). Na predsedu klubu Štefana Vaška sme sa obrátili s otázkami týkajúcimi sa "polčasu", ktorý prešiel od komunálnych volieb v roku 2002. Štefan Vaško je členom Aliancie nového občana, v mestskom zastupiteľstve i mestskej rade je nováčikom. Predtým pôsobil v SOP. Je súkromným podnikateľom.
Prvá otázka je rovnaké pre všetkých troch predsedov poslaneckých klubov. Ako hodnotíte prvú polovicu volebného obdobia z pohľadu klubu, ktoré ste predsedom?
"Bilancovať je ťažko, lebo bolo nám dovolené len to, na čo sme sa zmohli svojimi hlasmi v opozícii. Takže sme sa nemohli aktívne podieľať na vedení mesta, nemáme žiadneho reprezentanta v riadiacej funkcii v niektorom z mestských podnikov či organizácií, teda naozaj sme sa viac-menej prizerali, ako toto mesto bude viesť nový primátor. A veci, ktoré sme považovali za nesprávne, alebo nerozumné, sme sa snažili zablokovať. Napríklad niektoré nevýhodné predaje majetku, napríklad tenisového areálu, nekonštruktívne vstupovanie mesta do rôznych firiem a ďalšie aktivity. Inými slovami, veci, ktoré mesto nemusí predávať si myslím, že predávať ani nemá. Veď nestojíme finančne tak zle, žeby sme boli nútení rozpredávať majetok mesta."
Primátor nepovažuje Veľkú prešovskú koalíciu za opozíciu, aspoň takto sa neraz vyjadril. Vy ste sa zas, naopak, vyslovene vyčlenili, verbálne i reálne, do opozície. Prečo je to tak?
"Primátor potrebuje niektoré veci podporiť aj s pomocou našich hlasov, lebo nie všetky jeho úmysly nájdu súhlas na strane KDH. A to, že my sme v opozícii a oni v koalícii je príliš hmatateľné na všetkých úrovniach. Budem sa opakovať - nemáme žiadne zastúpenie v orgánoch mesta, myslím tým viceprimátorov či hlavného kontrolóra, nemáme žiadneho riaditeľa mestských podnikov a na margo toho snáď ešte poviem, že ani len medzinárodné delegácie do tých najlukratívnejších zón, ako grécke partnerské mesto, chodia len zástupcovia KDH a SDĽ. Teda od tej najvyššej zóny až po tu najnižšiu je všade hmatateľné, že sme v defenzíve."
Doteraz vlastne nebola taká situácia v mestskom parlamente, lebo hoci KDH malo väčšinu, svojim spôsobom kooperovalo s SDĽ. Toto je prvé volebné obdobie, kde je reálna opozícia. Vnímate to tak?
"Áno, pociťujeme to. No nemáme väčšinu v parlamente. Takže to, že nemáme žiadne politické zastúpenie vo vedení mesta nie je naša vina. My sme snahu mali, akurát nám nebola poskytnutá možnosť. Takže z tohto pohľadu odstrčenie do opozície nie je našou vinou. Myslím, že pre mesto by bolo produktívnejšie, keby sme sa aj my mali možnosť podieľať na jeho riadení, čo vždy v histórii bolo umožnené aj, v úvodzovkách, opozičným poslaneckým klubom. V tomto volebnom období, bohužiaľ, nie."
Ako teda funguje na pôde mestského zastupiteľstva komunikácia s klubmi HZDS - SDĽ a KDH?
"Asi tak, že o závažných veciach, ako o obsadení odborných komisií, sa stretnú predsedovia poslaneckých klubov HZDS - SDĽ a KDH a oznámia mi výsledok. A ja potom voľné okienka, ktoré ostali po ich dohode, môžem zobrať."
Strana demokratickej ľavice sa zrejme pričlení k Smeru. Vo vašej koalícii sú dvaja poslanci zo Smeru. Ako teda vidíte budúcnosť nového zoskupenia, "nového Smeru". Myslíte, že odídu vaši dvaja poslanci preč, alebo ostanú?
"Verím, že neodídu. Pri osobných rozhovoroch mám pocit aj politickej, aj ľudskej blízkosti. Neočakávam takýto krok, že by za Smer vystúpili z koalície. Skôr očakávam príchod tých šiestich poslancov SDĽ, ak teda budú šiesti, lebo si myslím, že tá fúzia bude požadovať od každého radového člena SDĽ nejaký úkon, aby sa stal aj riadnym členom Smeru. Takže k nejakému tomu medzikroku bude musieť dôjsť. Dnes si nie som istý, či všetci poslanci SDĽ tento krok urobia. Preto sa je ťažko definitívne vyjadriť. Keď ale pripustíme, že všetci šiesti pristúpia, tak verím tomu, že naša koalícia ostane súdržná. Otázka snáď je, aké kroky budú nasledovať. Pri tomto scenári by sme mali väčšinu v zastupiteľstve a úplne legitímne by vyvstala požiadavka obsadiť niektoré z politických funkcií."
Je to paradox, lebo by ste automaticky mali primátora i jedného z viceprimátorov...
"Bol by to paradox, mám však obavy, že tých šesť poslancov, ktorí aj budú členovia Smeru, bude už lojálnych, respektíve bude mať snahu udržať status quo, aby sa v tomto volebnom období už nič na politických funkciách nemenilo. Viac-menej tento názor už odznel, čiže predpokladám, že aj činy sa budú zhodovať s týmito výrokmi. V praxi sa teda nedajú očakávať reálne významné zmeny, ale to ešte neznamená, že zvyšok koalície sa nebude snažiť tieto zmeny dosiahnuť."
Vašim prirodzeným programovým partnerom je KDH. Ako vnímate fakt, že na mestskej úrovni je KDH voči vám v opozícii a je v koalícii s SDĽ. Myslíte si, že sa bude dať prelomiť tento ľad v blízkej budúcnosti?
"Politika je hlavne o ľuďoch. A zvlášť na komunálnej úrovni, kde naozaj sa politická ideológia až tak nepremieta do praxe každodenného života. Prioritu majú personálne otázky a tomu je de facto podriadené všetko v komunálnej politike. Keď úvahy o blízkosti politických programov rozmeníme na drobné, tak pred voľbami sme mali všetci veľmi podobné programy, vrátane SDĽ. Všetci sme chceli podporiť aj šport, aj zdravie ľudí, aj infraštruktúru, aj čistotu, aj bezpečnosť... Z tohto pohľadu výrazné rozdiely nevidíme. Ideologické, samozrejme, sú, len opakujem, že na komunále to už nie je o ideológii, ale o postoch."
Vašu koalíciu tvoria štyri rôzne subjekty. Stále je jednotná, neodišiel žiaden poslanec, aj pri hlasovaniach je stabilná. Čím si to vysvetľujete, že sa ju podarilo udržať jednotnú, napriek tomu, že ste v opozícii? Alebo vďaka tomu?
"Dúfam, že je to inteligenciou a schopnosťou ľudí. Na druhej strane pripúšťam, že opozícia stmeľuje. Inými slovami, ak nejde o deľbu moci a nemáme v podstate žiadny výkonný vplyv, tak naozaj opozícia stmeľuje a nie sú zásadnejšie problémy v komunikácii medzi partnermi v rámci koalície."
Podarilo sa vám presadiť pár vecí, ale väčšinou nakrátko. Napríklad pri personálnych otázkach ste občas zablokovali koalíciu, hoci len nakrátko. Iné veci prešli, trebárs šport, vďaka vašim hlasom. Sú to podľa vás len jednorazové záležitosti?
"Sú to parciálne veci, kde sa, poviem rovno, SDĽ hodíme. Lebo možno poslanecký klub KDH nie je až tak náchylný podporovať tieto aktivity, alebo investície do športu. Každopádne, pred rokom sme vstúpili do dvoch spoločností, jednej hokejovej a jednej futbalovej, formálnym vkladom 250-tisíc. Po roku sme skonštatovali, že to vlastne nevyriešilo vôbec nič. Takže bolo treba podniknúť opatrenia, aby sa tá činnosť zlepšila. To znamená, politicky rozhodnúť, že buď zainvestujeme viacej, alebo úplne vycúvame z týchto aktivít, a nebudeme podporovať šport vôbec."
Posledná otázka je opäť štandardizovaná. V čom sú podľa vás plusy a mínusy nového primátora za prvú polovicu volebného obdobia?
"Ťažká otázka. Pozitíva vidím v ľudskej stránke. Primátor je ľudomil, je aj ľuďmi obľúbený, snaží sa byť ústretový, neodmieta v podstate žiadne pozvania, navštevuje naozaj všetko, čo je fyzicky schopný navštíviť. Na druhej strane si myslím, že jeho politická voľba kooperovať iba s KDH nebola šťastná, a mal sa snažiť stmeliť všetky subjekty figurujúce v komunálnej politike, aby sme speli k produktívnym rozhodnutiam. Lebo teraz mu často kladie politický partner nôž na krk a niektoré rozhodnutia nie sú rozumné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš