prevádzkou aj výkonmi pohotovostných služieb má však už niekoľko mesiacov problémy. Lekári totiž odmietajú nastúpiť do služby podľa organizačného harmonogramu, prípadne niektorí si ani neprevzali rozpis služieb, akoby im nebol doručený. Oficiálne dôvody sú síce iné, ale tie pravé treba hľadať v nízkych odmenách pre lekárov aj zdravotné sestry.
Mimochodom, za krátku službu je paušálna odmena lekára 341 korún a za 24-hodinovú službu 528 korún. Zhruba teda pracujú za 22 korún na hodinu, ale z tohto zárobku musia ešte odvádzať percento za organizáciu služby a ďalšie odvody. Paušálne platby sa tak znížia až na 7-8 korún za hodinu. Faktom však je, že ak majú v deň služby aj reálny výkon, teda ošetria pacientov, odmeňovanie sa mení. Za 15,5-hodinovú službu je odmena lekára 800 a sestry 550 korún, za 24-hodinovú má lekár 1 800, sestra 1 200 korún a to sú už iné čísla.
Keďže problém má zvyčajne niekoľko uhlov pohľadu, hľadali sme ich. Prečo? Pýtali sme sa najprv kompetentných na odbore zdravotníctva Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Ohlasy o probléme sa k nim museli dostať a nás zaujímalo, či hľadajú riešenie.
"Je to pomerne malá spádová oblasť a má teda nízke sadzby. Vzniklo napätie vo vytváraní dohôd o odmeňovaní lekárov aj sestier za pohotovostné služby," potvrdil nám vedúci odboru zdravotníctva Andrej Bega. Podľa našich informácií rokoval so svidníckou pobočkou VŠzP, preto sme sa opýtali aj na závery, ku ktorým dospeli. "Problémy budú pretrvávať," odpovedal nám stručne. Naznačil, že problém sa možno vyrieši až v budúcom roku, keď budú vládnym nariadením určené minimálne siete. "Nie som si istý, či Giraltovce budú poskytovateľmi pohotovostných služieb, alebo sa stanú uzlom pre rýchlu zdravotnícku pomoc," zauvažoval o budúcej možnej organizácii služieb.
Giraltovce majú 11 163 obyvateľov a platby sa pohybujú v objeme 0,80 haliera na obyvateľa. Na celú prevádzku prúdi z poisťovní 35-tisíc mesačne. Réžia pohotovosti, vrátane nájomného a lekárskych výkonov, je však 55-tisíc a teda mesačne im reálne chýba 20-tisíc korún.
A čo na to prevádzkovateľ LSPP?
"Spádová oblasť je o niečo väčšia ako oficiálny počet obyvateľov. Naše služby využívajú aj ľudia z hraničných obcí okresov Svidník, Stropkov, Bardejov, Prešov, ale aj z Hanušoviec," povedal nám za spoločnosť ILB Peter Imre (na snímke). Zdôraznil, že už takmer tri roky sponzorujú rozdiel v nákladoch a reálnych platbách z poisťovní. Situácia sa nerieši, hoci iniciovali rokovania s kompetentnými na rôznych úrovniach. "Už to tak ďalej nejde. Snažíme sa túto službu zachovať, aby bola pre Giraltovčanov dostupná, ale musí sa nájsť model na spoluprácu a spolufinancovanie," dodal.
Pripomenul, že súkromní lekári dostávajú na počet svojich pacientov kapitáciu z poisťovní, ale reálne sa o nich starajú 6 hodín denne. Zvyšných 18 hodín je pre ich pacientov k dispozícii LSPP. Naviac, licencia, ktorú im vydáva Úrad PSK, hovorí aj o povinnosti odslúžiť istý počet pohotovostných služieb.
Ako by teda riešila situáciu ILB?
"Nie je to v našej moci. Povedané čisto hypoteticky, možno by pomohla väčšia razantnosť zo strany odboru zdravotníctva voči lekárom, ktorí odmietajú nastúpiť do služby a pohroziť im sankciami. S platbami sme jednoducho závislí od zákonných pravidiel a poisťovne nemôžu urobiť viac. Otázka stojí inak. Sme tu pre pacientov, alebo pre seba? Ja myslím, že pre pacientov a mali by mať rovnaké šance ako kdekoľvek inde."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš