November 1989: Najväčší míting zažil futbalový štadión
Poprad - "Zamatovú revolúciu" prežívali v novembri 1989 Popradčania rovnako spontánne, ako ľudia v Prahe či Bratislave. Popradskí aktivisti
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Poprad - "Zamatovú revolúciu" prežívali v novembri 1989 Popradčania rovnako spontánne, ako ľudia v Prahe či Bratislave.
Popradskí aktivisti Verejnosti proti násiliu (VPN) mali prvé stretnutie už 21. novembra 1989. O deväť dní neskôr vzniklo koordinačné a informačné centrum VPN. Jedno z najväčších verejných zhromaždení sa konalo 27. novembra na futbalovom štadióne v čase generálneho štrajku.
"Valili sa tam masy. Mohlo tam byť od 10- do 12-tisíc ľudí. Všade dookola panovala pozitívna atmosféra. V ľuďoch bolo troška strachu, troška vzrušenia. Cítili ste na chrbte zimomriavky," priblížil nám atmosféru spred 15 rokov vtedajší aktivista a neskôr aj jeden z vedúcich predstaviteľov vtedajšieho koordinačného a informačného centra VPN Igor Ľudma. Ľudia vtedy odsúdili násilie spáchané na študentoch políciou, žiadali zrušenie monopolu jednej strany a demokratické reformy.
Významný míting sa konal na Popradskom nábreží 1. decembra. Na pódiu sa popri domácich aktivistoch objavili herci Viera Strnisková, Vladimír Durdík, ako aj spisovateľ Belo Kapolka.
I. Ľudma neskôr založil občasník Ozveny Tatier. Písalo sa v ňom o všetkom, o čom sa dovtedy nemohlo, alebo nesmelo. "Ľudia si u nás vylievali srdce. Každý sa chcel k čomusi vyjadriť. Prišiel za mnou napríklad robotník z fabriky a ponadával na svojho vedúceho. Jedna pani sa sťažovala na svojho muža, ktorý ju roky bil a ona nemohla o tom hovoriť, pretože bol policajt," vyznal sa I. Ludma.
Najviac HO mrzí, že hoci sa veľa vecí sa po "nežnej" zmenilo k lepšiemu, v myslení väčšiny ľudí sa nezmenilo nič.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš