mesta. Inak povedané, rozhodovať sa už nebude v Bratislave, ale o menšom či väčšom zostatku v peňaženkách Prešovčanov rozhodnú mestskí poslanci. Dane z nehnuteľností obyvateľov naplnia mestskú kasu, a tak by sa mali zaujímať, akú výšku daní či poplatkov mesto navrhuje a čo za ne ľudia dostanú späť.
Návrh sa bude mestskému parlamentu predkladať formou všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Už existuje a visí na úradnej tabuli. Otázkou je, koľkí z nás si všimli, že sa k nemu môžu vyjadriť do 15. novembra 2004. Hoci len v rozsahu desiatich dní, ale prvýkrát v histórii Slovenska sa mohli k výške daní vyjadriť.
Model fiškálnej decentralizácie sa opiera o dva nové zákony. Prvým z nich je zákon 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorý nadobudne účinnosť 1. 1. 2005. Zamestnanci aj podnikatelia by teda mali odviesť do mestskej kasy ročný výnos vo výške 70,3 percenta, ďalších 23,5 percenta bude prúdiť do rozpočtu VÚC. Druhým zákonom je z 582/2004 Z. z. o miestnych daniach, miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, s účinnosťou od 1. novembra 2004. Pripomíname, že miestnymi daňami sa rozumie daň z nehnuteľností, poplatky za psa, užívanie verejného priestranstva, ubytovanie, predajné a nevýherné hracie automaty, za vjazd vozidla do historickej časti mesta, prípadne za prevádzku jadrového zariadenia. V tom, ktoré dane a v akej výške mesto určí, sa prejaví samosprávny faktor.
Ponúka sa tu celý rad otázok, o ktorých by mali občania diskutovať. Budú napríklad v daniach zvýhodnené lokality, ktorým chýba základné vybavenie, či iné služby? Je v poriadku paušálna daň zo stavebných pozemkov vo výške 1 600 korún za meter štvorcový, alebo by sa mali diferencovať podľa územia?
Je adekvátna daň za podnikateľské priestory, ktorá v návrhu hovorí o 85 korunách za meter štvorcový a opäť celoplošne? Teraz je totiž čas na diskusiu. Alebo sa Prešovčania opäť uspokoja s rozhodnutím iných, hoci ide o poslancov, ktorým dali mandát na vystupovanie v ich mene? Odpovede by mali Prešovčania hľadať u predkladateľov návrhu. Tieto poplatky by totiž mali podporiť rozvoj mesta vo všeobecnosti aj v konkrétnych lokalitách. A to by nás malo zaujímať.
"Spustila sa diskusia o daniach," potvrdil primátor Milan Benč, no my sme diskutujúcich, či fórum, na ktorom bežala debata, márne hľadali. Oslovili sme teda odbor finančný a plánovací, ktorý je predkladateľom príslušného VZN. Ani tam nám pracovníci nevedeli povedať, či občania reagovali a predložili námietky. Vraj určite nejaké budú, ale konkretizovať ich nevedeli. Vedúca odboru Mária Nováková včera podvečer vedela o jednej pripomienke, ale pripustila, že cez podateľňu úradu mohli prísť aj ďalšie. Na závery je podľa jej slov priskoro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš