súbory a interpreti z celého Spišského regiónu a tiež hostia z košického divadla Romathan.
Prehliadku s finančným príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky aj v tomto roku zorganizovalo Občianske združenie (OZ) Romipen z Popradu. "Troška nás mrzí to, že tento trinásty ročník začal neskoro a musel sa uskutočniť tu v kultúrnom dome. Predtým sa festival stále konal v lete, pretože Rómovia sú deti prírody a do prírody aj patria," vysvetlila šéfka OZ Jolana Husárová.
Leitmotívom akcie bolo spojenie rómskej kultúry s kultúrou majoritného obyvateľstva. Podľa hlavnej organizátorky podujatia, Rómovia oplývajú bohatými zvykmi a tradíciami, ktoré by mali prezentovať nielen medzi sebou, ale najmä medzi Nerómami. "Myslím si, že tradičná slovenská ľudová kultúra by mohla v spojení s rómskou ožiť a opeknieť," povedala J. Husárová.
Pódium patrilo niekoľko hodín prehliadke toho najlepšieho, čo Rómovia stihli za posledný rok pripraviť. Zaujímavé boli spevácke i tanečné výkony mladších i starších. Diváci sa výborne zabávali počas vystúpenia hudobnej skupiny Negatív zo Spišskej Novej Vsi. "Ľuďom sa prihováram tým, čo viem najlepšie, teda hudbou," zdôverila sa nám bubeníčka kapely Dáša Horvátová. Vrchol večera patril profesionálnym sólistom, spevákom a tanečníkom divadla Romathan z Košíc.
Na záver postreh nerómskeho diváka: "Program sa mi veľmi páčil, ale myslel som si, že uvidím viac tradičných Rómskych zvykov a piesní a nie skladby od Glorie Estefan a breakdance."
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš