zdravotníckych zariadení sa o sabinovskej poliklinike doteraz viac-menej nehovorilo, aj keď záujem o ňu prejavilo viac subjektov, medzi nimi aj mesto Sabinov.
"Už pri transformácii štátnych zdravotníckych zariadení v roku 2002, keď sa rozhodovalo, či to prejde pod VÚC alebo mesto, sme podali žiadosť, aby poliklinika v zmysle zákona prešla do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Polikliniky však podľa platnej legislatívy prešli pod VÚC, tak je to dodnes," konštatoval primátor Sabinova Peter Molčan, zároveň poslanec zastupiteľstva PSK. Mesto podľa jeho slov nechce odkúpiť polikliniku, ktorá je stále v strate, len preto, aby získalo majetok. Obávajú sa niekoľkých rizík. Budúci exekučný zákon by mohol mať záber aj na verejné inštitúcie, napríklad i zdravotníctvo, kde doteraz nebolo možné exekúcie vykonávať. Ak bude zariadenie ďalej produkovať dlhy, veritelia môžu dať polikliniku na konkurz a nastúpi exekútor. Hrozil by zánik zdravotníckych služieb siahnutím na účty a následnou platobnou neschopnosťou zariadenia. Negatívne by sa to dotklo veľkej časti obyvateľstva, pretože poliklinika má záber nielen na mesto, ale aj obce v okolí i smerom k Lipanom a Prešovu.
"Musíme to robiť cez nejakú inštitúciu, najlepšia sa nám vidí nezisková organizácia na prevádzkovanie zariadenia, ktorá by najskôr získala licenciu. Zriaďovateľom neziskovky by mohlo byť mesto alebo mesto s VÚC či inými partnermi. Ale v tej neziskovej organizácii musia byť odborníci, teda manažment, ktorý by prevádzkoval polikliniku tak, aby dosiahla kladné výsledky. Zmenou vlastníckych vzťahov totiž nemusí dôjsť k zlepšeniu ekonomiky v poliklinike," vraví P. Molčan.
Ďalším rizikom, ktoré mesto zvažuje, sú podmienky prevádzkovania, aby to bolo pre mesto výhodné. Súčasný stav je, že poliklinika má k 30. septembru záväzky vo výške 4,5 milióna korún, aktuálne je to o 200-tisíc menej a predpoklad ku koncu decembra je pokles záväzkov na 4 milióny korún. Analýzu hospodárenia má predložiť do mestskej rady na 23. novembra riaditeľ sabinovskej polikliniky Miroslav Čekan. Podľa jeho slov zadlženosť zariadenia klesá mesačne o 100-200-tisíc korún cez racionalizačné opatrenia. "Hlavné činnosti polikliniky sú už ziskové, stratu vykazuje len zdravotná dopravná služba, čo je vedľajšou činnosťou zariadenia," tvrdí M. Čekan.
Problémom je však aj to, ako bola oddĺžená poliklinika voči štátu. "Staré dlhy si musí štát vysporiadať, lebo nám môže vyplynúť nejaký súdny spor z roku 2002. Po ďalšie, je to neštandardný spôsob podnikania cez bodovací systém za výkony lekárov. Peniaze idú len cez poisťovne. Lekárska komora tvrdí niečo iné ako zdravotné poisťovne a vždy je to tak, že výkony sú omnoho vyššie, ale menej platené. No, keďže je výkonov viac, sú vyššie aj náklady. Príjmová časť je veľkou hádankou a preto je ohrozený kladný hospodársky výsledok. Nevýhodou pre mesto je aj zlý technický stav budov." Vedenie polikliniky podalo projekt cez eurofondy na celkovú rekonštrukciu a modernizáciu, ktorý neprešiel. "My musíme brať tiež do úvahy, že raz príde čas, keď sa do polikliniky bude musieť zainvestovať. Cez granty, ktoré nemusia vyjsť, teda mesto musí nájsť nejaké prostriedky," tvrdí primátor.
Výhodou pre mesto je jedine to, že by mohli ručiť veriteľom zariadenia samotným majetkom polikliniky do výšky hodnoty majetku, čo je momentálne okolo 11 miliónov korún.
"K 1. januáru 2005 už prevod nestihneme. Musia sa tiež vyjadriť poslanci.. Nevieme odhadnúť, koľko budú zdravotné poisťovne uhrádzať na budúci rok a akým spôsobom. Pritom je dôležitá ešte jedna vec. Je tu veľké konkurenčné prostredie. Blízko je prešovská FNsP, sú tu privátni lekári.. Pozícia rokovaní s VÚC je, že sabinovská poliklinika nie je až v takom finančnom probléme ako nemocnice druhého typu. Nesúri nás to tak, aby sme to museli riešiť hneď. Logické však je, aby mesto Sabinov, kde sa poliklinika nachádza, sa o ňu uchádzalo. VÚC nie je proti, avšak ponúka možnosť prevodu majetku za záväzky," dodal P. Molčan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš