Lipian. Vzala so sebou aj zdravotnú dokumentáciu. Odvtedy musia za ňou cestovať. V obci je zdravotné stredisko a starostovi Milanovi Bujňákovi záleží na tom, aby bola starostlivosť o deti vyriešená. Klope na dvere kompetentných zdola až hore. Mesiace však plynú a situácia, ktorej Brezovičanky nerozumejú, trvá.
Ako nám jedna z nich povedala, stalo sa, že cestovali s chorým dieťaťom do Lipian a lekárka tam nebola. Na jej dverách nebol ani oznam, prečo je ambulancia zatvorená. Museli sa teda vrátiť a osloviť pediatra v Toryse. Nestihli však jeho ordinačné hodiny, preto museli za ním cestovať do Šarišských Draviec. Pre choré dieťa je to nepríjemné preťahovanie problému. Pre matku pri súčasných "častých" spojoch do obcí zbytočný stres.
"My máme priestory v stredisku pripravené a chceli sme uzavrieť zmluvu, ale doktorka Terézia Chlebovcová si ich neprišla ani pozrieť. Odišla vraj do kúpeľov a karty pacientov uložila v susednom dome. Tak chránila osobné údaje a lekárske tajomstvo pacientov. Potom sme sa dozvedeli, že si zriadila ambulanciu na stanici v Lipanoch. To nie je v poriadku. Zmenila ambulanciu a ani vlas na hlave sa jej neskrivil," reagoval starosta Bujňák. Podľa jeho mienky mala dokonca dostať za svojvoľné rozhodnutie pokutu od inštitúcie, ktorá jej vydala licenciu. Tak sa to deje v iných prípadoch.
Starosta inicioval sťažnosť na Úrad Prešovského samosprávneho kraja (PSK), odbor zdravotníctva, o situácii informoval krajskú a regionálnu lekársku komoru aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. "Od predsedov komôr nemám do dnešného dňa žiadne stanovisko. Prešli už tri mesiace. Vedúci odboru zdravotníctva PSK nezrušil náš obvod a ten je zmluvne pridelený doktorke Chlebovcovej, preto nemôžeme mať iného lekára. Začarovaný kruh..." komentoval situáciu.
O stanovisko sme teda požiadali vedúceho odboru zdravotníctva PSK Andreja Begu. Ten uviedol, že podľa súčasného právneho stavu si súkromný lekár môže otvoriť ambulanciu na území okresu. Keď splní podmienky, výber sídla ambulancie je na jeho rozhodnutí.
"Viete, v celom Prešovskom kraji je asi jedinou lekárkou, ku ktorej má starosta antagonistický vzťah. Ja som sa s tým v žiadnom z okresov nestretol. Starosta chce mať lekára, ale nie doktorku Chlebovcovú. Do takého vzťahu sa ťažko vstupuje. Odišla a má na to právo."
Na našu otázku, či je v poriadku aj to, že si karty pacientov vzala so sebou, reagoval: "Zdravotné poisťovne platia kapitáciu za pacientov na základe zmluvy a lekár karty nemôže nikomu odovzdať, pokiaľ má platnú licenciu. Keby jej zanikla, zdravotné záznamy odovzdá nám a my ich pridelíme tomu, koho poveríme zdravotnou starostlivosťou."
Nás však zaujímalo, či uvažovali nad nejakým riešením. Podľa vedúceho odboru zdravotníctva chcú požiadať niektorého zo sabinovských detských lekárov, aby prevzal čiastočný úväzok ako lekár aj pre Brezovicu. Kto to bude, je zatiaľ neznáme. "V priebehu niekoľkých dní zverejníme návrh. Potom bude nasledovať ten krok, že spomínaná lekárka bude musieť odovzdať zdravotnú dokumentáciu," zdôraznil A. Bega.
Na adresu starostu Bujňáka ešte dodal, že nepozná zdravotné zákony a nechce si ich dať vysvetliť. Podľa zákona štatút zdravotného obvodu neplatí od júna 2003. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti stanovuje zdravotnú sieť a lekár nemusí dokazovať zaradenie do obvodu.
Nedalo nám, aby sme sa neopýtali aj na pokutu v súvislosti so zmenou miesta ambulancie. "Toto je moja zodpovednosť a neviem, prečo sa starosta o to zaujíma. Ja mu nevstupujem do rozhodnutí obecného zastupiteľstva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš