štátnych a traja mestskí policajti. Počas nej vykonali prehliadky nebytových priestorov v troch internetových kaviarňach. Prekontrolovali v nich päťdesiat osobných počítačov.
V 41 počítačoch bol nájdený nainštalovaný nelegálny softvér. Polícia zaistila päť pevných pamäťových diskov a 188 CD nosičov, na ktorých sú uložené nelegálne kópie rôznych druhov dát. Vyšetrovateľ Úradu justičnej a kriminálnej polície v Prešove začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin porušovania autorského práva.
Podľa našich informácií je v Prešove (centrum aj sídliská) prevádzkovaných okolo 25 internetových kaviarní.
"U nás táto akcia neprebehla. Aj keby, nič by sa nestalo, pretože nemáme žiadny nelegálny softvér. Jednoducho si to nemôžeme dovoliť. Počula som, že za to môže byť až päťmiliónová pokuta," povedala Michaela Degrová z internetovej kaviarne Vádium. Podľa nej sa niektorí klienti sťažujú, že nie sú k dispozícii programy z balíka MS Office. "Máme síce bezplatnú verziu jedného textového editora, je však obmedzená iba na päť počítačov. Prioritne ponúkame internet." Podľa Degrovej, keby chceli mať na všetkých dvadsiatich piatich počítačoch balík MS Office, museli by platiť za licenciu každoročne pätnásťtisíc korún na každý počítač. "To si nemôžeme dovoliť. Potom by musela stáť hodina na internete podstatne viac," uzavrela Degrová.
"Internetovú kaviareň som odkúpil v máji tohto roka. Vtedy tu bol nejaký nelegálny softvér, ktorý som odstránil. Teraz je všetko v poriadku. Programy potrebné pre chod počítačov, ako aj textové editory mám originálne aj s kódom," povedal nám Igor Dušák (na snímke) z Omegy. Podľa neho majiteľ niekedy ani nemusí vedieť, či mu niekto do počítača "nestiahol" nelegálny softvér. "O päť minút na to môže prísť polícia."
SK znamená hlavne porušovanie licenčných podmienok softvérových produktov tým, že za ich používanie výrobcovi nezaplatíte. Zjednodušene povedané ide o šírenie, či používanie softvéru bez súhlasu autora. Softvér má nehmotnú podobu rovnako ako vynález alebo hudba a jeho hodnota je vyjadrená v duševnej práci autora. Podľa Business Softvare Alliance miera SK dosiahla na Slovensku 45 percent.
Takéto konanie je trestným činom porušovania autorského práva za ktoré hrozí prepadnutie veci, peňažný trest, alebo odňatie slobody až na päť rokov. Zatiaľ jediným nepodmienečne odsúdeným v súvislosti so SK na Slovensku bol človek, ktorý falšoval peniaze na nelegálnom softvéri.
Väčšina softvérových spoločností priznáva, že nedokáže zistiť na diaľku pri pripájaní sa na stránky, z ktorých je sťahovaný softvér, či ide o legálny alebo nie. Preto väčšinou tým, ktorí strážia dodržiavanie autorského zákona, nezostáva nič iné, ako spoliehať sa na udanie inými ľuďmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš