poruchy a obec raz do dňa zásobovali cisterny s vodou. Podľa slov starostu obce Jána Šofranka, mäkké podložie, kde prívodné potrubie prechádza pozdĺž potoka spôsobuje jeho pravidelné praskanie.
"Každý rok riešime tri až štyri poruchy, práve v miestach posuvu pôdy. Problém je v tom, že rúry prívodného potrubia sú spojené zváraním terén pod ich ťarchou pracuje. Súčasná technológia je už vyspelejšia a jednotlivé diely sa spájajú vsúvaním jeden do druhého. Akonáhle nám potrubie na niektorom mieste praskne zistíme to okamžite poklesom vody. V tomto prípade sme to však včas nezistili a poruchy nasledovali jedna za druhou," priblížil markušovský starosta. Ako ďalej zdôraznil, obec zásobujú dva vodojemy. V prípade poruchy sa jeden z nich naplní vodou, čím je jej prívod do obce zabezpečený. "Potom môžeme pokračovať v opravách. Keď sa nám však stane, tak ako teraz, že to praskne na dvoch miestach, je to horšie. Prvú poruchu sme nezistili hneď, tlak spadol a ľudia zostali bez vody. Našťastie na druhý deň sme vodu v obci už mali," dodáva J. Šofranko.
Prívodný rad markušovského vodovodu bol do obci vybudovaný ešte pred desiatimi rokmi. Jeho rozvod bol však dokončený v minulom roku. Vyžiadal si celkovú investíciu 28 miliónov korún. Časť bola dotáciou z ministerstva životného prostredia.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš