18 rokov. V porovnaní so štatistikami z minulého roka, je to alarmujúce číslo. Vlani totiž podobné skutky páchali výhradne dospelí ľudia.
Posledná vražda sa odohrala tento víkend v obci Jezerské. Iba 16-ročný Róbert P. dvanástimi ranami nožom dobodal 62-ročnú Angelu P. Mŕtve telo dôchodkyne našli príbuzní pod mostom neďaleko Jezerského. Polícia páchateľa zadržala.
V apríli vraždil iba 14-ročný Peter M. z Rakús. Siedmymi ranami nožom na smrť dobodal svojho o dva roky mladšieho kamaráta Bystríka M. Dôvodom, prečo ho zavraždil mala byť vzájomná hádka. Pre nízky vek nemôže byť Peter M. za svoj skutok riadne odsúdený.
Alarmujúce štatistiky násilnej trestnej činnosti mladistvých dokresľuje ďalší fakt. Jeden z troch tohtoročných pokusov o vraždu spáchal mladík, ktorý ešte nedovŕšil osemnásť rokov. V polovici januára napadol na chodníku pri rieke Poprad nožom mladistvú Popradčanku. Tri rany, ktoré jej zasadil do oblasti hlavy a krku našťastie neboli smrteľné.
Detská psychologička Sylvia Kubáňová si myslí, že aj u nás sa začína prejavovať celosvetový trend v tom, že závažnejšie trestné skutky páchajú čoraz mladšie vekové kategórie. "Ťažko tento stav hodnotiť všeobecne. Príčiny konania páchateľov sa od prípadu k prípadu líšia," vysvetlila psychologička. Aj na Slovensku sa diskutuje o tom znížiť hranicu trestnej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. "Myslím si, že reštrikcia je funkčná iba sčasti, problém vyrieši iba čiastkovo a na krátku dobu," dodala S. Kubaňová.
Metodik pre výchovné poradenstvo z pedagogicko-psychologickej poradne v Poprade Milan Antaš pripisuje nárast počtu závažných trestných činov "násť-ročných" nedostatku pozitívnych vzorov, ktoré spoločnosť mladým ľuďom ponúka. "Mnoho mladých si jednoducho nenachádza svoje miesto v spoločnosti. Všade je príliš veľa negatívnych vzorov a mladí sa nemajú s kým stotožniť," konštatoval poradca.
Starší referent pre prevenciu OR PZ v Poprade Pavol Paračka si myslí, že vzostup násilných trestných činov u mladistvých a maloletých má na svedomí okrem iných faktorov aj narastajúce množstvo násilia v okolí mladých ľudí. "Stačí sa pozrieť napríklad na počítačové hry. Drvivá väčšina z nich sú také, ktoré propagujú násilie," konštatoval policajt.
Pokiaľ ide o prevenciu bola podľa P. Paračku na Slovensku zanedbaná celá jedna generácia. "Tesne po revolúcii sa na čas upustilo od preventívnych programov polície. Nastalo niekoľko ročné vákuum, takže jedna generácia detí nie je vôbec "podchytená" a o tom, ako sa má správať nemá veľa informácií. Chýba tu takzvaný most dôvery medzi políciou, rodinou, školou a deťmi," vysvetlil policajt.
V oblasti prevencie beží v Podtatranskom regióne program s názvom "Správaj sa normálne". Do projektu je v policajnom okrese Poprad zapojených 12 škôl. "Počas desiatich vyučovacích hodín preberieme rôzne témy. Od drog, alkoholu cez rasovú a inú diskrimináciu až po zábavnú pyrotechniku. Medzi školákov chodia policajti odboru poriadkovej polície. Pripúšťam, že počet škôl nie je dostatočný, ale na viac nemáme peniaze ani ľudí," uzavrel P. Paračka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš