Program Eures je zameraný na uľahčovanie voľného pohybu pracovných síl v rámci krajín Európskeho ekonomického priestoru (krajiny EÚ a Nórsko, Švajčiarsko a Island, poznámka redakcie). Má slúžiť tak nezamestnaným ako aj záujemcom, ktorí si hľadajú prácu v zahraničí.
Dejiskom burzy sa stala športová hala hotela Satel. Už od skorého dopoludnia sem prúdili davy ľudí zo všetkých kútov Slovenska, vo všetkých vekových kategóriách. Organizátori ich k stánkom museli púšťať postupne, aby nezahltili plochu haly. Počas dvoch dní očakávali vyše dvoch tisíc záujemcov.
Ponuku Euresu vyhľadať si zamestnancov prijalo dvanásť zamestnávateľov z piatich krajín Európy. Tí mali priniesť Slovákom asi 400 pracovných príležitostí. Najviac ich bolo z Veľkej Británie, Českej republiky a Slovinska. Ponuka práce bola rôznorodá. Kým Briti mali záujem najmä o opatrovateľov pre starých ľudí a deti, Česi a Slovinci sa obzerali po robotníckych profesiách ako sú napríklad zvárač, murár, alebo čašník, či pekár. Súkromný podnikateľ Josef Solnař, majiteľ firmy Unimetal prišiel pod Tatry z českého Mostu.
"O burze som sa dozvedel z nášho úradu práce a som veľmi prekvapený z vysokej účasti ľudí. Potrebujem hlavne zváračov, strojných zámočníkov a tiež nejakých murárov. Už som už nejakých ľudí našiel. V Čechách je takýchto ľudí nedostatok, ale povedal by som, že umelo vytvorený. Ľudia totiž dostávajú veľké podpory a pracovať za to, čo ponúkam ja, sa im neoplatí," povedal nám podnikateľ.
O prácu v zahraničí mala záujem aj dvojica čerstvých absolventov vysokej školy z Košíc. Ako sme sa od nich dozvedeli, zo strany zamestnávateľov očakávali väčšiu ponuku.
"Myslím si, že ponuka nebola najlepšia. Tri stánky ponúkali prácu opatrovateľov o starých ľudí, len v dvoch hľadali ľudí s technickým zameraním. Chceme zo Slovenska čím skôr vypadnúť, ale získať prácu v zahraničí je dosť komplikované. Osobne sme našli viac príležitostí cez internet, ako tuná, ale nepovažujem cestu sem za zbytočnú," povedal nám Viliam Bijak a Matúš Bulla.
Či niekto podpíše pracovnú zmluvu už priamo na mieste, závisí od zahraničného zamestnávateľa. Ten si môže uchádzača zaradiť do databázy a cez sériu pohovorov napokon aj zamestnať.
Služby Eures nájdete na každom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. "Máme medzi nimi šestnásť Eures poradcov, zvyšok sú Eures asistenti. Eures poradcovia sú odsúhlasení Bruselom, sú preškolení, majú atesty, certifikáty a prístupové kľúče do európskej databázy voľných pracovných miest. Každý z týchto ľudí má vytypovanú krajinu, kde spolupracuje s Eures poradcom tej-ktorej krajine EÚ a ten zasa spolupracuje so zamestnávateľmi," priblížila činnosť organizácie Miloslava Jezná, z bratislavského ústredia Úradu práce a sociálnych služieb a rodiny.
Aktuálnu ponuku pracovných miest v zahraničí si záujemcovia môžu pozrieť na webovej stránke Eures (www.eures.sk). "Voľných miest na stránke Eures je asi 1 400. Vytvárame podmienky na to, aby sa naši ľudia dozvedeli čo najväčší počet kvalitných informácií. Sú tam informácie o tom, aká je v jednotlivých štátoch zákonník práce, aká je pracovná doba, sociálne poistenie, aký je nárok na dovolenku, podporu v chorobe, či nezamestnanosti. Sú tam informácie na koho a kde sa môže človek obrátiť, keď má problém so zamestnávateľom," dodala M. Jezná.
Prvá medzinárodná burza práce pokračuje v športovej hale Hotela Satel ešte dnes od deviatej do dvanástej hodiny. ďalšie podobné podujatie sa uskutoční na jar budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš