povedať, že z týchto peňazí sa dá zaplatiť byt, živobytie, oblečenie, návšteva lekára a ešte splácať úver, ktorý im štát poskytol pri návrate na Slovensko. Hovoríme o reoptantoch z Ukrajiny. Mnohí z nich tam pritom majú odpracovaných 35 rokov.
Títo občania si nárok na dôchodok môžu uplatniť prostredníctvom Sociálnej poisťovne na ukrajinskej strane. Deje sa to na základe dohody podpísanej medzi Slovenskom a Ukrajinou o sociálnom zabezpečení, ktorá vstúpila do platnosti v roku 2002. Vybavovanie dôchodku trvá neraz aj dva roky a za ten čas občan, mnohokrát aj Slovenskej republiky, narodený na Slovensku, nemá žiadne finančné prostriedky na existenciu. Hoci je v dôchodkovom veku, musí sa zaregistrovať na úrade práce a každý týždeň sa hlásiť.
Na základe dohody medzi Československou republikou a Zväzom sovietskych socialistických republík v roku 1946 sa na Ukrajinu totiž presídlilo z východu Slovenska 12-tisíc občanov, prevažne Rusínov. "Uverili cielenej agitácii a planým sľubom sovietskych komisárov," uviedol tajomník Koordinačného výboru reoptantov SR Štefan Kruško (na snímke) a dodal, že presídlenci odchodom na Ukrajinu stratili štátne občianstvo, národnosť, náboženstvo, príbytky a neraz aj pôdu a majetky.
Návrat na Slovensko im bol umožnený až v 60-tych rokoch, keď sa z nich vrátilo asi 60 percent. Druhá vlna návratu bola v rokoch 1993 - 1999. Vtedy sa vrátilo 1200 občanov Ukrajiny pôvodom zo Slovenska. Žijú v Košiciach, Medzilaborciach, Prešove, Snine, Stakčíne, Slávkovciach, Veľkých Kapušanoch a Podhoranoch.
"Prišli do obdobia rodiacej sa demokracie, obdobia rozpadu podnikov, družstiev, rastu nezamestnanosti. Vláda im ponúkla byty, bezúročný úver a štartovaciu finančnú pomoc. Následne však prišli zákony a uznesenia, ktoré im komplikovali život," uviedol Kruško.
Posťažoval sa, že za udelenie štátneho občianstva musia zaplatiť 20-tisíc korún, pritom čakacia doba na udelenie občianstva je viac ako dva roky, odobrali im preukaz cudzinca a dostali povolenie k pobytu. Potom prišlo to najdôležitejšie, čo život reoptantom definitívne skomplikovalo, a to je podpísanie už spomínanej dohody o sociálnom zabezpečení medzi Slovenskom s Ukrajinou. Na základe nej sa za 25 rokov odpracovaných na Ukrajine pre nich vymeriava dôchodok 220 hrivien.
"Naše združenie sa už obrátilo na čelných predstaviteľov Slovenska, oslovili sme prezidenta, verejného ochrancu práv, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Odpoveď je vždy rovnaká: Postupuje sa podľa platnej medzištátnej dohody a príslušných zákonov."
Reoptanti sa však odvolávajú na Ústavu SR, kde je pre každého zakotvené právo na dôstojný život a dôstojnú starobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš