obdobie prešlo mnohými vývojovými zmenami. Napokon, o tom je život. Kolektív učiteľov pre teoretické aj praktické vyučovanie pripravuje pre prax študentov v učebných aj študijných odboroch zameraných na dopravu a autoopravárenskú činnosť. Postupne tiež rozvíjali spoluprácu so školami aj firmami podobného zamerania v zahraničí. V posledných rokoch išlo najmä o Holandsko a Poľsko, kde sa ich študenti zúčastňujú výmenných stáží.
"Sme jedinou školou v prešovskom regióne, ktorá začne realizovať projekt Pilotné centrum prostredníctvom lektorského centra Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom," uviedol riaditeľ SOUD Jozef Labanc na pôde prešovského PKO ešte pred oficiálnym odovzdaním symbolickej zástavy spomínaného centra. Tú prijal riaditeľ z rúk viceprezidenta ZAP Júliusa Hrona.
"Snažíme sa, aby žiaci mali rovnaké šance vo všetkých regiónoch, preto v každom kraji otvoríme jedno centrum. Zmenili sme učebné dokumenty tak, aby kopírovali potreby praxe. Druhým krokom bola zmena pedagogických textov. Pedagógov vzdelávame v našom lektorskom centre v Senci, kde prednášajú odborníci z praxe," reagoval na našu otázku o význame pilotného centra.
Neskrýval, že iniciatíva ZAP nebola samoúčelná, ale vyplýva z prieskumu, ktorý potvrdil, že až 80 percent absolventov stredných odborných učilíšť sa v súčasnosti nevie uplatniť na trhu práce. Zamestnávatelia totiž už dlhší čas avizovali, že problém s kvalifikovanou pracovnou silou schopnou plniť aktuálne potreby trhu práce sa prehlbuje. "V horizonte piatich rokov chceme tento pomer zmeniť na opačný, teda aby iba 20 percent z nich malo s uplatnením trošku problém. Aj preto sme vytvorili celoslovenskú vzdelávaciu komisiu," dodal Hron.
Nie je žiadnym tajomstvom, že každá odborná škola v posledných rokoch zápasí s nedostatočným technickým vybavením. Zaujímalo nás preto, či aj tentoraz ostane len pri teórii, alebo ZAP pomôže aj finančne. Uvažovali o tom. Podľa Hrona na jednej strane vyškolia pedagógov, ale na druhej postupne technicky zabezpečia školu technikou, aby žiaci splnili potreby praxe. Plánujú napríklad poskytnúť škole vozidlo Škoda Fabia pre učebné potreby.
Postupné financovanie je však na pleciach všetkých zainteresovaných inštitúcií, vrátane ministerstva školstva. Už terajší druháci vstupujú do nového procesu metodiky. Na budúci školský rok sa spustí pilotný projekt, v ktorom budú mať všetky odbory prvý ročník spoločné zameranie a až v druhom sa rozhodnú pre konkrétnu špecializáciu.
Oslava jubilea však bola aj o tom, aby si terajšie vedenie školy aj učiteľský kolektív pripomenul zásluhy svojich predchodcov, ktorí budovali prestíž školy. Preto pozvali aj bývalých riaditeľov Milan Šušora, Vojtecha Motýľa, Ota Bandu, Teodoru Füredyovú a Jozefa Stanislava, aby im vzdali úctu za ich prácu na rozvoji. Morálne ocenili tiež učiteľov, ktorí na škole pôsobili 20 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš