rozvojovej pomoci. Slovensko sa podľa jej slov zaradilo medzi krajiny OECD, teda medzi bohaté krajiny, na ktorých leží spoluzodpovednosť za chudobné regióny sveta. „Jednou z hlavných priorít je pomôcť rozvojovým krajinám, ale takým spôsobom, aby sa vedeli následne o seba postarať," uviedla veľvyslankyňa s tým, že dôležitá je nielen finančná a materiálna pomoc, ale aj vytvorenie zdravých obchodných rámcov v danej krajine, riešenie konfliktov či príprava širších strategických zámerov. „Všetci sme súčasťou globálneho spoločenstva a tieto problémy sa nás týkajú," povedala J. MacGregorová. K otázke chudoby sa totiž pridružujú ďalšie, napríklad drog, utečencov, terorizmu, epidémií...
Nová britská veľvyslankyňa viackrát zdôraznila, že by rada do tohto regiónu pritiahla viacero investícií. "To je však hlavne otázka pre britské firmy". Celkovo hodnotila návštevu šarišskej metropoly veľmi pozitívne, ale nie bez typického anglického humoru: „Mala som veľmi dobrý deň, ale nie čo sa týka počasia. To bolo anglické."
Britských veľvyslancov sme sa zvykli pýtať na to, kedy nám konečne zrušia víza. Jej sme sa to už našťastie pýtať nemuseli. A tak sme chceli vedieť, či je zo Škótska, keď má meno MacGregor. „Aj ja som rada, že sa tu dnes nebavíme o vízach," zareagovala Judith MacGregorová. „Moje škótske meno mám po mojom škótskom manželovi, ktorý je momentálne veľvyslancom vo Viedni."
Diplomatický pár MacGregorovcov pôsobil aj v Prahe a Poľsku. Veľvyslankyňa podotkla, že sa venovala problematike strednej a východnej Európy, čo je inak poznať na aj jej pomerne slušnej slovenčine. O Slovensku povedala: „Je to krajina malá rozlohou, ale veľká svojim potenciálom."
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš