ministerstiev hospodárstva Sárska a Porýnia-Falcka. Z nemeckej strany sa rokovaní zúčastnilo 22 firiem a zo slovenskej 54. Podľa informácie zástupcu riaditeľky Prešovskej regionálnej komory SOPK, Františka Kupčihu, podnikatelia absolvovali 118 kooperačných rokovaní. "Ku každej z nemeckých firiem sme našli v priemere troch až piatich partnerov. Prišli podnikatelia nielen z Prešovského kraja, napríklad z Popradu, Prešova, Humenného, Bardejova, ale aj z Košického kraja a dokonca aj z okolia Nitry. Najväčší záujem prejavili strojárske firmy."
Na otázku, aké očakávania sú na oboch stranách, reagoval vedúci oddelenia zahraničných vzťahov Ministerstva hospodárstva a práce Sárska Joachim Kiefaber. "Oni čakajú všetko. Je ťažké v tejto etape povedať, či pôjde o obchod, investície alebo spoločné podniky. Všetko so všetkým súvisí. Musím povedať, že táto kooperácia bola excelentne pripravená a páči sa mi, že prešovská obchodná komora neohraničuje firmy a necháva im priestor na invenciu. Máme podozrenie v úvodzovkách, že to dopadne dobre." Pripomenul, že východ Slovenska zo strategických dôvodov považujú za dôležitý trh a nepoprel, že pre nemeckých podnikateľov je nemenej dôležitá aj kvalifikovaná pracovná sila v strojárstve. Zaujíma ich najmä dodávateľský a subdodávateľský vzťah k automobilovému priemyslu. Podotkol tiež, že vo všetkých spolkových krajinách Nemecko sú nadšení dynamickým ekonomickým vývojom na Slovensku. Neformálne poznamenal, že politici z bývalej NDR by sa mali prísť na Slovensko učiť, ako sa robia reformy.
Paralelne s kooperačným stretnutím sa uskutočnilo aj politicko-hospodárske rokovanie zástupcov ministerstiev s predstaviteľmi regionálnej samosprávy a miestnej samosprávy. "Obe spolkové krajiny museli prejsť reštrukturalizáciou priemyslu. V Sársku sme museli reformovať zbrojársky priemysel a baníctvo. Výzvu sme prijali a v spolupráci s vedou a výskumom sa nám to podarilo. Chceme svoje skúsenosti ponúknuť, ale zároveň si vymeniť podnety a názory na možnú spoluprácu s východom Slovenska, ako aj s regiónmi Poľska a Ukrajiny," konkretizoval Joachim Kiefaber.
Porýnie-Falcko sa podľa referenta pre strednú a východnú Európu Ministerstva hospodárstva Franza-Josefa Seiba výrazne orientuje na export. Viac ako polovica produkcie sa exportuje, čo predstavuje ročný obrat 27 miliárd eur. Ťažiskom vývozu je stredná a východná Európa, ale aj Čína. "Naše firmy sa orientujú na automobilový priemysel. Máme okolo 180 subdodávateľských firiem a keďže na Slovensku sa budú budovať tri automobilky, máme záujem o kooperáciu v tejto oblasti. Ďalším momentom je letisko vo Frankfurte nad Mohanom, ktoré sa stane centrom prepojenia turistických letov pre strednú a východnú Európu. Minulý týždeň sme spustili prvú linku do Rigy. Váš štátny tajomník ministerstva dopravy s nami tiež rokoval o možnej spolupráci s letiskom v Bratislave," konkretizoval oblasti záujmu. Na okraj poznamenal, že sa v každej krajine snažia nájsť spolupracovníkov. Na Slovensku sa im veľmi dobre spolupracuje s Prešovom a Nitrou. Vari aj preto bola táto podnikateľská misia najpočetnejšia v histórii slovensko-nemeckých vzťahov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš