schválený pod názvom Posilnenie hospodárskeho rozvoja prihraničných regiónov zvýšením konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov. Poľským partnerom pre PRK SOPK je Podkarpacki Klub Biznesu z Rzeszowa a aktivity sa budú realizovať podľa zrkadlového modelu počas 11 mesiacov.
"Projekt sme už rozbehli a v prvej fáze analyzujeme záujem spolupráce firiem Prešovského kraja s poľskými partnermi formou dotazníka. Zároveň budeme pracovať na analýze problémových oblastí, ktoré môžu mať podnikatelia pri obchodovaní s Poľskom. Vytypovali sme sedem takých oblastí. Ide napríklad o certifikáciu tovarov, ochranu spotrebiteľa a ďalšie. Nasledovať bude spracovanie propagačného materiálu v anglickom a poľskom jazyku. Materiál bude všeobecne charakterizovať región, bude obsahovať databázu firiem, ale aj užitočné kontakty v regióne. Posledným krokom bude spracovanie brožúry opäť v spomínaných jazykoch a tam budú charakterizované problémové oblasti spolupráce," konkretizoval obsah projektový pracovník PRK SOPK Radko Lapoš. Po zvládnutí tejto mravenčej práce a odozve zo strany podnikateľov budú nasledovať workshopy, kooperačné stretnutia a návštevy firiem v Prešove a okolí aj v poľskom Rzeszowe.
Dôležité teda je, aby malí a strední podnikatelia reagovali na projekt a dostali sa vyplnením dotazníka do komorového propagačného materiálu. Len tak môžu dať o sebe vedieť poľským partnerom a zúčastňovať sa potom kooperačných stretnutí. Dotazník a podrobnejšie informácie o projekte sú dostupné aj na elektronickej adrese www.po.sopk.sk. V materiáloch pravdepodobne umiestnia 100 až 120 firiem. Mimochodom, PRK SOPK má teraz 130 členov, ale vstup do projektu je možný aj pre nečlenov obchodnej komory. Stačí prejaviť záujem a vyplniť dotazník. Na poľskej strane zase vypracujú rovnako obsahovo koncipované materiály o svojom regióne aj firmách v angličtine a slovenčine, aby sa informácie mohli vzájomne vymeniť.
Nie je žiadnym tajomstvom, že poľskí podnikatelia sú v obchode lepšie zorientovaní. Zaujímalo nás preto, či medzi firmami nebude rezonovať aj otázka konkurencieschopnosti najmä z hľadiska podstatne rozdielnych cien na slovenskej a poľskej strane. "Ťažko povedať, kedy končí spolupráca a začína konkurencia. Otázka vzájomnej spolupráce musí byť postavená tvorivo a preto sú dôležité osobné kontakty. Isté vzťahy sú už vybudované, ale nám ide o to, aby ich kvalita bola lepšia," reagovala riaditeľka PRK SOPK Helena Virčíková (na snímke). Dodala, že tento projekt síce nie je náročný, ale v konečnom dôsledku môže priniesť aj iný rozmer. Narážala na fakt, že v našich firmách stále absentujú dôsledné marketingové štruktúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš