júna podali projekt na recyklačný fond, ten ho však schválil až koncom októbra. Namiesto pôvodne požadovanej sumy 50,2 milióna korún sa Kežmarčania dočkajú dotácie len vo výške siedmich miliónov.
"Projekt máme schválený, čakáme ešte na návrh zmluvy, v nej recyklačný fond určí podmienky, za akých nám peniaze poskytne. Vyšpecifikuje množstvá odpadu, ktoré musíme vytriediť. Ak sa nám to nepodarí, peniaze budeme musieť vrátiť," uviedol Jozef Krok, obchodný námestník Technických služieb (TS) Kežmarok. Ako ďalej dodal, TS už začali s prípravou základov na výstavbu haly, v ktorej budú skladovať separované komodity. "Máme už pripravené aj propagačné materiály, ktoré dáme do každej domácnosti. Chceme ľudí pripraviť na triedenie odpadu," dodal.
Kežmarčania už jeden pokus o triedenie zaznamenali, v roku 1997 na sídliskách aj pri rodinných domoch pribudli nádoby s nápismi plasty, sklo, papier. Dnes sú však plné bežného domového odpadu. "Žiaľ, ľudia ich využívali na bežný odpad a my sme mali robotu s triedením, bolo to prácne a nákladné," hovorí J. Krok.
Aby sa TS vyhli podobným problémom, obyvateľom rodinných domov dajú špeciálne vrecia na jednotlivé komodity a na sídliská umiestnia nádoby zvonového tvaru so špeciálnymi otvormi na každý druh triedeného odpadu. "Jasné, že triediť treba, ale mňa zaujíma, či za tú námahu budem mať aj nejaký finančný osoh, nižšie poplatky a podobne," povedal jeden z obyvateľov kežmarského sídliska Juh.
"Účelom triedenia je práve znižovanie nákladov za ukladanie odpadu," upresnil námestník TS. Ako dodal, nepredpokladá, že v prvých rokoch triedenia budú mať obyvatelia nižšie ceny za zber a odvoz TKO, určite by však nemali narastať.
Foto: Mira KOVÁČIKOVÁ
Text pod foto: V minulosti pokus o separovanie nevyšiel, nádoby na triedený odpad síce na sídliskách sú, ale triediť nemá kto
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš