dlhy "zaplátali" predajom budovy polikliniky, medzi poslancami však neuspel. Postavili sa rozhodne proti predaju "rodinného striebra" a zatiaľ navrhli, aby nepotrebnú budovu polikliniky dalo mesto do dlhodobého prenájmu.
"Som z toho rozčarovaný a priznám sa, že som bol po tomto zastupiteľstve rozhodnutý vzdať sa postu primátora. Obávam sa toho, že sa budeme o nemocnicu a jej osud tak dlho naťahovať, až napokon skončíme pod nútenou správou. Pod toto sa podpísať nemienim," netajil sklamanie z vývoja kauzy nemocnica primátor Igor Šajtlava. Ako dodal, už druhý rok mesto zápasí s tým, ako utiahnuť nemocničný kolos. Tento rok sa ráznymi reštrikčnými opatreniami podarilo dosiahnuť vyrovnané hospodárenie, v niektorých oblastiach nemocničnej činnosti dokonca zaznamenali mierny zisk. "Nočnú moru" však predstavujú dlhy za rok 2003. Primátor upozornil poslancov, že rezort zdravotníctva chystá tzv. generálny pardón, podľa ktorého ak nemocnica do konca decembra vyrovná 13-miliónové penále voči Sociálnej poisťovni, vlaňajší dlh bude mať odpustený. "Tých 13 miliónov by sme mali z predaja budovy polikliniky a ešte by zostalo aj na to, aby sme investovali do nemocnice a pomohli jej na nohy. Teraz skutočne neviem, ako jej môžeme pomôcť," dodal primátor.
Z budovy polikliniky sú už dávnejšie vysťahované nemocničné oddelenia, v jednej časti schátralej budovy sídlia neštátni lekári. Tí pôvodne tiež mali záujem o kúpu jedného krídla budovy. Mesto však malo v úmysle predať budovu ako celok. Znalecký posudok vyčíslil cenu celého komplexu na 48,4 milióna korún. Budova je však v tak havarijnom stave, že by potrebovala minimálne 10 miliónov len na najakútnejšie opravy. "Najjednoduchším riešením by bol odpredaj, ale myslím, že by to bolo nefér voči občanom tohto mesta. Za ideálnejšie považujem dlhodobý prenájom s jasne stanovenými kritériami tak, aby v budove zostal zachovaný rozsah zdravotných služieb aspoň v takej miere, aký je dnes a lekárom by sa nezvyšoval nájom," uviedol poslanec F. Mikulášik. Zopár záujemcov o budovu polikliniky sa už našlo, ich ponuky však nedosiahli ani 20 miliónov korún. "Predáme lukratívnu budovu za tretinovú cenu, lebo potrebujeme zaplátať staré dlhy a nemáme 10 miliónov na opravu havarijného stavu ? Ako sa pozrieme ľuďom do očí?" argumentovali niektorí poslanci proti predaju. Po dlhej diskusii, plnej emócií a vášní napokon rozhodli, že zatiaľ nič predávať nebudú. Mesto do konca novembra vypíše verejnú ponuku na dlhodobý prenájom objektu polikliniky. Z čoho zaplatia staré dlhy nemocnice, to zatiaľ nevymysleli. "V budove polikliniky máme nájomcov, hrozia tam havarijné stavy, my nemáme peniaze na opravy objektu, ktorý nevyužívame," uviedla riaditeľka nemocnice Mária Pašková. Poslanci poverili mestský úrad, aby pripravil alternatívy spravovania a prevádzky problémového objektu. Pre samotný objekt nemocnice schválili ešte na tento rok 500-tisíc na výmenu časti okien a "priklepli" aj 4,5 milióna korún na nákup najnutnejšieho prístrojového vybavenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš