obce Michal Kotrady, pričom vandalizmus naberá na intenzite. "Najčastejšie tu dochádza k poškodzovaniu dopravných značiek, ktoré sú postriekané rôznofarebnými sprejmi, pootáčané alebo poohýbané a zničené. Niekedy už značku nemožno opraviť, musí sa zakúpiť nová. Dopravný inšpektorát totiž dopravné značenie na miestnych komunikáciách od obce vyžaduje. Stáva sa aj to, že značka skončí v zbere druhotných surovín. Zatiaľ čo vandal na nej zarobí pár korún, obci spôsobí škody, šplhajúce sa až k niekoľkotisícovým sumám," hovorí o súčasnom probléme M. Kotrady.
Poškodené či odcudzené dopravné značky však nie sú v obci jediným problémom. Na miestnych komunikáciách obce miznú liatinové poklopy z kanalizácie. Diery, ktoré po nich ostanú, sú hrozbou najmä pre vodičov či cyklistov, ale aj chodcov najmä vo večerných hodinách. "Pri nepozornosti môže dôjsť nielen k poškodeniu zdravia a majetku, ale v najhoršom prípade môže prísť niekto aj o život. Liatinové poklopy sú ťažké, vandali ich musia znehodnotiť a rozbiť, na čo si vyberú iste nerušené miesto. V zberných surovinách by im totiž celý poklop nik neprevzal," zdôvodňuje starosta Smižian.
Takmer neuveriteľne znie, že popri týchto krádežiach došlo aj k jednej na výsosť paradoxnej. Na náučnom chodníku od Maše až po Skalu zmizli schody, ktorých hmotnosť sa odhaduje na viac ako tisíc kilogramov. "Takéto množstvo železa nemohol odniesť nik na chrbte za jeden deň alebo noc," dodáva M. Kotrady. Je presvedčený, že plánovaná akcia trvala niekoľko dní. Podobný prípad sa udial na moste cez Hornád v rómskej osade, kde bola na jednej strane polovica zábradlia. "Ktosi šikovný" ho odpílil na schodoch pri železničnej stanici, kde slúžilo cestujúcim," tvrdí smižiansky starosta. Ako dodáva, podobných prípadov je v obci viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš