nafty dosiahla pre nás rekordnú hodnotu, bez DPH je to za liter 30 korún, pritom pred dvoma rokmi, keď sme v rámci privatizácie nastúpili do SAD-ky, bola cena nafty bez DPH 21 korún," konštatoval generálny riaditeľ prešovskej SAD Miroslav Biroš (na snímke).
Pokračoval, že pokiaľ tento vývoj pôjde takto ďalej, tak nie sú schopní autobusovú dopravu utiahnuť. Poukázal na skutočnosť, že už v októbri demonštrovali svoju nespokojnosť trúbením vodiči autobusov.
Uviedol, že v pondelok sa zíde mimoriadne zasadnutie Zväzu autobusovej dopravy, kde po rokovaniach s ministerstvami sa povie, ako ďalej. "Pokiaľ bude výsledok z rokovaní negatívny je návrh na ostrý štrajk na 15. novembra. Je to pondelok, ale autobusová doprava by išla podľa grafikónu ako v sobotu. Teda doprava pôjde, ale bude obmedzená, veľa žiakov sa tým pádom nedostane do škôl a zamestnancov do práce," povedal.
O čo autobusárom ide? Biroš uviedol, že požadujú aspoň čiastočnú kompenzáciu zvýšených tohtoročných nákladov. "Cena cestového je daná štátom, teda ju nemôžme meniť. Cena vstupov, hlavne nafty, ktorá po mzdách, je našou najväčšou položkou, bez DPH je o 9 korún vyššia ako v roku 2001. Našu spoločnosť toto navýšenie ceny nafty za deväť mesiac stálo o 11,7 milióna korún naviac." Ďalšie navýšenie nákladov im spôsobilo DPH, ktoré zo 14 sa vyšplhalo na 19 percent. Toto pre prešovskú SAD prinieslo krátenie tržieb o 8 miliónov korún. Negatívny vplyv mali aj úhrady za cesty I. triedy, do zákona sa totiž nedostala výnimka pre autobusovú dopravu. Prešovskú SAD zakúpenie známok stálo 200-tisíc korún. Podľa generálneho riaditeľa SAD-ky tieto dopady pre ich spoločnosť znamenajú naviac 38 miliónov korún. Táto suma je vrátane nedoplatkov za zľavy pre žiakov a dôchodcov, vo výške cca 15 miliónov korún.
"Berieme do úvahy len zľavy, ktoré sú preukázateľné zo strojčekov registračných pokladní. Náklady za prázdne autobusy v sobotu a v nedeľu kryjeme z podnikateľských aktivít, teda z medzinárodnej dopravy a prenájmu priestorov. Ďalej však už nie sme schopní, ani ochotní ísť. Pýtam sa, či existuje ešte nejaká iná firma, ktorá zo svojho zisku hradí sociálnu politiku štátu?" Podniky SAD na Slovensku bojujú o 315 miliónov korún na vykrytie tohoročných strát, podľa návrhu ministerstva dopravy by z nich prešovská SAD mala dostať 15 miliónov.
Keďže je november autobusári musia myslieť aj na budúci rok "dohodli sme sa v predstavenstve našej spoločnosti, že úverovať štát už nebudeme. Teda ak nedôjde na budúci rok k navýšeniu finančného transféru z vyššieho územného celku, tak budeme redukovať dopravu," uviedol Biroš. Podľa návrhu rozpočtu na budúci rok Prešovský samosprávny kraj počíta s finančnými prostriedkami na dopravu v rovnakom objeme ako v tomto roku, s nárastom 2,6 percenta. "Ak by to malo byť takto, zhodli sme sa SAD-ky na východnom Slovensku, že pri súčasných cenách nafty by bola nevyhnutná redukcia autobusovej dopravy o 45 percent." Podľa generálneho riaditeľa by to najviac postihlo zamestnancov druhej smeny, lebo by sa rušili spoje nočné, večerné a popoludňajšie a tiež cestujúcich, ktorí využívajú autobusovú dopravu cez soboty a nedele "tam by bola zásadná redukcia," dodal Miroslav Biroš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš