Ide najmä o telesné či duševné postihy. Takéto deti sa v integrovanej materskej škole stávajú súčasťou celého kolektívu. Ako nás informovala riaditeľka MŠ Helena Valigová, od nového školského roku sa škôlka môže pochváliť aj ďalšou novinkou. Špeciálny pedagóg tu pracuje s trojicou autistických detí. Presnejšie s troma šikovnými chlapcami Martinkom, Patrikom a Maťkom. Podľa H. Valigovej škola už niekoľko rokov úspešne spolupracuje s psychologicko-pedagogickou poradňou, sídliacou v tej istej budove. A práve trojica chlapčekov je jej pacientmi.
"Sú to skvelí chlapci, ktorí si vyžadujú permanentnú starostlivosť. Sú vo veku štyroch až šiestich rokov, takže sa pomaly pripravujú aj na vstup do základnej školy. Každý z nich je však iný. Veľmi dôležité je, aby mali stále prostredie, teda musia vedieť kedy, čo, ako robia a s kým. V triede majú kútik na hranie, pracovný kútik so stolom, kde si kreslíme, hráme sa či rozprávame. Vedia, kde si odkladajú hračky a oblečenie. Akékoľvek narušenie dobre známeho priestoru však môže u nich vyvolať podráždenie, nespokojnosť až strach. Samozrejme, v tejto škôlke sú súčasťou kolektívu ostatných detí, čo znamená, že spoločne sa stravujú a niekedy sa spoločne aj hrajú," približuje špeciálny pedagóg Mgr. Mária Jakubcová, ktorá sa o trojicu chlapcov stará.
Ako ďalej zdôrazňuje, autizmus je vývojová porucha. "Ide predovšetkým o poruchu sociálnej integrácie, teda že dieťa nemá záujem o ostatných ľudí. Sú aj také deti, ktoré dávajú stále sa opakujúce otázky, ale nečakajú odpoveď. Charakteristickou je aj porucha komunikácie. Aj keď je reč vyvinutá, chýba im schopnosť začať či udržať komunikáciu. Autizmus je celoživotné postihnutie a vyžaduje si celoživotnú starostlivosť," zdôrazňuje M. Jakubcová, ktorá s autistickými deťmi začala pracovať už pred desiatimi rokmi najprv v Levoči a neskôr v Spišskej Novej Vsi. V materskej škole je to však po prvýkrát.
Autistické deti síce navštevujú materské školy a neskôr aj základné, v ktorých môžu ostať až do osemnásteho roku svojho života, no problém je v ich ďalšom vzdelávaní či uplatnení. "Stredné školy ani učilištia pre ne nie sú. Môžu byť umiestnené v chránených bývaniach a pracovať v chránených dielňach. Snažím sa už niekoľko rokov o vybudovanie takéhoto systému aj tu u nás. Aby ľudia s autizmom mali v živote uplatnenie a venovali sa zmysluplnej činnosti. I keď potrebujú neustály dozor, môžu sa uplatniť či už v pomocných prácach alebo pracovať v dielňach. Pretože takíto ľudia sú obyčajne veľmi nadaní," dodáva M. Jakubcová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš